آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه شبکه‌های تامین مالی و تسلیحاتی حوثی‌ها اعمال کرد

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا بر عزم ایالات متحده برای بکارگیری همه ابرازهای ممکن جهت جلوگیری از تامین مالی و تسلیحاتی حوثی‌ها تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده دوشنبه 28 خرداد دو فرد و پنج نهادی که تامین مالی خریداری تسلیحات برای گروه حوثی را تسهیل کرده‌اند را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

بر اساس بیانیه‌ای که در وب سایت وزارت‌ خزانه‌داری آمریکا منتشر شده است، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه علاوه بر آن یک فرد و یک شرکت و یک کشتی را مورد تحریم قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که کشتی مورد نظر در انتقال محموله‌های کالاهایی نقش دارد که از راه فروش آن منبع مالی مهمی برای کمک به خریدهای تسلیحاتی حوثی‌ها فراهم می‌شد.

بنا به این گزارش اقدامات تحریمی جدید آمریکا بازیگران کلیدی را هدف قرار می‌دهد که حوثی‌ها را قادر می‌سازند درآمد کسب کنند و طیف وسیعی از مواد را برای تولید سلاح‌های پیشرفته به دست آورند که اکنون از آن‌ها برای انجام حملات مداوم علیه کشتی‌های تجاری استفاده می‌کنند.

در همین راستا، برایان ای نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی آمریکا، گفت: «حملات مستمر، بی‌مورد و بی‌ملاحظه حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری غیرمسلح با دسترسی آن‌ها به اجزای کلیدی مورد نیاز برای ساخت موشک‌ها و پهپادهای‌شان امکان‌پذیر می‌شود.»

نلسون، در ادامه افزود: «ایالات متحده مصمم است تا از تمام ابزارهای خود برای جلوگیری از جریان مواد نظامی (تسلیحات) و سرمایه از فروش کالاهایی که ادامه این فعالیت‌های تروریستی بی‌ثبات کننده را ممکن می‌سازد، استفاده کند.»

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌‌های بین‌المللی دریای سرخ، خلیج عدن، دریای عرب انجام داده‌اند.

حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عدن، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

در چندین مورد حملات پهپادی و موشکی این گروه شبه‌نظامی به آتش گرفتن و غرق شدن تعدادی از کشتی‌ها و کشته‌‌ و زخمی شدن ملوانان آن منجر شده است.
در پاسخ به تهدیدها و حملات حوثی‌ها علیه کشتیرانی و تجارت جهانی در آبراه‌های بین‌‌المللی، کشورهای آمریکا و بریتانیا تاکنون طی چندین عملیات مشترک نظامی، پایگاه‌های این گروه شبه‌نظامی را در استان‌های صنعا، صعده و الحدیده یمن آماج حملات هوایی و موشکی خود قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید