تنش بین نتانیاهو و ارتش اسرائیل بر سر «توقف موقت» جنگ در رفح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بعد از تصمیم ارتش اسرائیل برای «توقف موقت عملیات‌ نظامی» در شهر رفح، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به شدت از این تصمیم انتقاد کرد.

نتانیاهو در جلسه دولت که یک‌شنبه 27 خرداد برگزار شد، تاکید کرد: «اسرائیل یک کشور برخوردار از ارتش است، و نه برعکس.» او تصمیمات گرفته شده در سطح نظامی را «غیرقابل قبول» دانست و خاطرنشان کرد اهداف اسرائیل در جنوب نوار غزه تغییر نکرده‌ است. نتانیاهو اضافه کرد: «ما در چند جبهه‌ در حال جنگیم و اهداف ما در جنوب نوار غزه تغییر نکرده است.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت برخی در این کشور خواستار تغییر اهداف تل‌آویو بوده، و به طور تلویحی، به بنی گانتس و گادی آیزنکوت، وزیران پیشین دولت اسرائیل، اشاره کرد که از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند. نتانیاهو در این زمینه تصریح کرد: «آن‌ها خواستار تصمیماتی بوده که حماس را باید به حال خود رها کرد. این تصمیمات به شکست منجر می‌شود، و این برای من غیرقابل قبول است.»

ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه

ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرد به‌منظور ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه به «توقف موقت فعالیت‌های نظامی» در بخشی از جنوب نوار غزه، و در ساعات مشخصی، متعهد شده است. ارتش اسرائیل اعلام کرد این آتش‌بس «تاکتیکی» از ساعت هشت صبح تا هفت عصر، هر روز، در گذرگاه کرم ابوسالم تا جاده صلاح‌الدین و سپس به سمت شمال ادامه خواهد داشت. این تصمیم در پی مذاکره با سازمان ملل و دیگر نهادها برای افزایش حجم کمک‌های بشردوستانه در غزه اتخاذ شده است.
جنگ ادامه دارد

با این حال، ارتش اسرائیل تأکید کرد عملیات‌ نظامی در جنوب نوار غزه را متوقف نکرده و جنگ در رفح ادامه دارد. انتقادات سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی از اسرائیل به‌دلیل محاصره غزه، که منجر به کمبود شدید غذا و دارو شده، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید