طرح فرانسه برای تنش‌زدایی میان اسرائیل و حزب‌الله درون کابینه نتانیاهو جنجال آفرید

به گفته مقامات بلندپایه وزارت خارجه اسرائیل جدای از اختلاف‌نظرهای میان تل‌آویو و پاریس، «هجوم‌های لفظی» گالانت علیه فرانسه«نادرست و نابجا» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، جمعه 25 خرداد، ابتکار جدید فرانسه در تلاش برای مهار تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان را مردود دانسته و پاریس را به «خصومت» با اسرائیل متهم کرد.

وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به این اظهارات وزیر دفاع این کشور، آن را «بی‌جا» توصیف و محکوم کرد.

گالانت در پیامی انگلیسی در سکوی «ایکس» نوشت: «در حالی که ما درگیر نبرد در یک جنگ عادلانه برای دفاع از مردم خود هستیم، فرانسه سیاست خصمانه‌ای را در قبال اسرائیل در پیش گرفته است». وی افزود: «اسرائیل بخشی از چارچوب سه‌جانبه پیشنهادی فرانسه نخواهد بود.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه اعلام کرده بود که فرانسه، ایالات متحده و اسرائیل در یک چارچوب «سه‌جانبه» بر روی یک نقشه‌راه پیشنهادی از سوی فرانسه با هدف مهار تنش‌های تقریباً روزانه میان ارتش اسرائیل و حزب الله در مرز بین اسرائیل و لبنان همکاری خواهند کرد.

تشدید تنش‌های بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان که از هشتم اکتبر گذشته و به‌دنبال حمله بی‌سابقه‌ هفتم اکتبر حماس به اسرائیل و سپس تهاجم نظامی اسرائیل به غزه آغاز شد، در روزهای اخیر وارد مرحله جدیدی از تشدید تنش‌ها شده است.

سخنگوی دولت اسرائیل در پاسخ به سؤالات خبرگزاری «فرانسه» برای اطلاع از اینکه آیا این اظهارات منعکس کننده موضع دولت اسرائیل است، گفت که گالانت در مقام وزیر دفاع صحبت کرده است.

مقامات ارشد وزارت امور خارجه اسرائیل به نوبه خود اعلام کردند: «به‌رغم اختلاف‌نظرهای فی‌مابین اسرائیل و فرانسه»، «حملات» گالانت به پاریس «نادرست و نابجا» است.

این مقامات وزارت خارجه اسرائیل در ادامه اظهار داشتند که «فرانسه به طور فعال در دفاع از حریم هوایی اسرائیل در شب 13 و 14 آوریل برای کمک به مقابله با حمله بی‌سابقه‌ای که ایران علیه اسرائیل انجام داد، شرکت کرد.»

آن‌ها همچنین افزودند: «از آغاز جنگ، پاریس با محكوم كردن و تحریم حماس سیاست مشخصی را در پیش گرفته است» و «مقامات فرانسه فعالانه با آفت یهودی‌ستیزی مبارزه می‌کنند».

در ادامه این اظهارات نیز خاطرنشان شده است که «وزیر خارجه اسرائیل بر ادامه همکاری با همه طرف‌های ذیربط برای حفاظت از منافع اسرائیل در مرز شمالی آن ادامه می‌دهد.»

فرانسه در 31 ماه مه، شرکت تولیدکنندگان اسلحه اسرائیلی در نمایشگاه دفاعی یورواساتوری که قرار بود از 17 تا 21 ژوئن در پاریس برگزار شود را به دلیل موجی از نارضایتی‌های بین‌المللی از روند عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه لغو کرد.

بر اساس آمار خبرگزاری «فرانسه» و بررسی داده‌های رسمی اسرائیل، جنگ در 7 اکتبر که با حمله حماس به شهرک‌های اسرائیلی آغاز شد به کشته شدن 1194 اسرائیلی که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند، منجر شد.

در جریان این حمله 251 نفر گروگان گرفته شدند که 116 نفر از آن‌ها همچنان در غزه نگهداری می‌شوند، از جمله 41 نفر که به گفته ارتش اسرائیل کشته شده‌اند.

از سویی بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت در نوار غزه، تهاجم نظامی اسرائیل که در پاسخ به حمله حماس با یورش شدید از جمله بمباران، حملات هوایی و زمینی آغاز شده و کماکان ادامه دارد تاکنون دست‌کم 37266 کشته و بیش از 70 هزار زخمی بر جای گذاشته که اغلب آن‌ها را غیرنظامیان و از جمله زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید