سازمان دریانوردی بریتانیا: کشتی آسیب‌دیده در حمله حوثی‌ها در حال سوختن و غرق شدن است

موشک‌های شلیک شده حوثی‌ها‌ در یمن پنج‌شنبه با اصابت به کشتی «وربنا» در خلیج عدن باعث آتش‌سوزی و زخمی شدن یکی از خدمه آن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، شنبه 26 خرداد با اشاره به حادثه‌ای که در 13 ژوئن [24 خرداد] در 98 مایل دریایی شرق عدن در یمن اتفاق افتاد اعلام کرد که خدمه یک کشتی باری با پرچم «پالائو» تخلیه شدند و کشتی اکنون در حال سوختن و غرق شدن است.
در همین راستا، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» اعلام کرد که موشک‌های شلیک شده توسط حوثی‌ها در روز پنج‌شنبه به کشتی «وربنا» در خلیج عدن اصابت کرد و باعث آتش‌سوزی و زخمی شدن شدید یکی از خدمه آن شد.
حمله حوثی‌ها در روز پنج‌شنبه که منجر به آسیب‌دیدن و غرق شدن کشتی «وربنا» شده، دومین حمله مستقیم به کشتی‌های تجاری طی دو روز پس از حمله آنها به کشتی «توتور» است.
از دیگر سو، فیلیپین روز جمعه از نجات خدمه کشتی یونانی «توتور» خبر داد که در نتیجه حمله گروه حوثی یمن در دریای سرخ آسیب دیده بود، اما یکی از ملوانان کشتی همچنان مفقود است.
آژانس امنیت دریایی بریتانیا جمعه گزارش داد که خدمه کشتی که آب به داخل آن نشت کرده بود، پس از حمله شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ تخلیه شده‌اند.
این آژانس اعلام کرد کشتی‌ای که روز چهارشنبه مورد اصابت یک قایق بمب‌گذاری شده قرار گرفت، در شرق بندر الحدیده که تحت کنترل حوثی‌ها در غرب یمن است، «رها شده و از مسیر خود منحرف شد».
این حمله که روز چهارشنبه در نزدیکی بندر الحدیده یمن رخ داد، باعث نشت گسترده آب به داخل کشتی شد و به موتورخانه آن آسیب رساند و تانکر زغال سنگ کشتی «توتور» که پرچم لیبریا را برافراشته بود، قادر به مانور نبود چرا که آب به داخل کشتی نشت کرد و به عملیات نجات در اسرع وقت نیاز داشت.
این حملات باعث شد تا سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کند که روش‌های هدف‌گیری مورد استفاده گروه حوثی ممکن است از زمانی که اکثر شرکت‌ها کشتی‌های خود را به دور آفریقا (دماغه امید نیک) هدایت کردند تغییر کرده است.
این سازمان بیان کرد که به نظر می‌رسد حوثی‌ها دامنه حملات خود را گسترش داده‌اند تا شامل نام شرکت‌هایی شود که کشتی‌های آنها ممکن است از اوایل ماه مه به بنادر اسرائیل رسیده‌اند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «هر کشتی در یک ساختار شرکتی که این معیارهای گسترده‌تر را رعایت کند و در دریای سرخ یا خلیج عدن فعالیت کند، ممکن است هدف حمله قرار گیرد.»
از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.
حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.
قبلا نیز در چند مورد حملات این گروه به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.
حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید