نماینده حماس در لبنان: برای پذیرش توافق آتش‌بس به موضع روشن اسرائیل نیاز است

حمدان در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»: هیچ‌کس از سرنوست دیگر اسرای اسرائیلی باقی مانده در غزه اطلاعی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسامه حمدان، از مقامات ارشد حماس در لبنان در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت که هیچکس از سرنوشت 120 اسیر اسرائیلی که هنوز در دست حماس در نوار غزه هستند، اطلاعی ندارد.

سرنوشت این گروگان‌ها، موضوعی محوری را در هرگونه توافق احتمالی مبادله با اسرائیل تشکیل می‌دهد و حماس خواستار تضمین آتش‌بس دائمی و خروج کامل اسرائیل از نوار غزه است.

حمدان، نماینده حماس در لبنان به «سی‌ان‌ان» اطلاع داد که آخرین پیشنهاد توافق، «تناسبی با خواسته‌های این جنبش برای پایان دادن به جنگ نداشت».

حمدان این پیشنهاد را «طرحی اسرائیلی» توصیف کرد که ماه گذشته توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار علنا مطرح شد.

او گفت: «حماس برای پذیرش آتش‌بس، عقب‌نشینی کامل از غزه و اجازه دادن به فلسطینی‌ها برای تصمیم‌گیری درباره سرنوشت خود، به موضع روشن اسرائیل نیاز دارد».

حمدان افزود: «ما آمادگی داریم در مورد هرگونه توافق عادلانه برای تبادل زندانیان گفت‌وگو کنیم».

یک منبع در جنبش حماس به العربیه توضیح داد: « پس از این که آمریکا پاسخ ما را در مورد پیشنهاد آتش‌بس از طریق برادران قطری و مصری دریافت کرد، توپ اینک در زمین اسرائیل است که درحال بررسی این پاسخ است».

هیئت مشترک حماس و جهاد اسلامی طی دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، پاسخ این گروه‌ها را به میانجی‌ها تحویل داد و قاهره در جریان جزئیات آن قرار گرفت.

این منبع حماس خاطرنشان کرد: «پیشنهاد ارائه شده از سوی آمریکا به ما، شامل آتش‌بس پایدار و خروج کامل اسرائیل از نوار غزه بود ولی جدول زمانی برای مرتبط کردن این سه مرحله، ارائه نشد».

مرحله اول، آتش‌بس 42 روزه به همراه مبادله شماری از اسرا، عقب نشینی اسرائیل از برخی مناطق مسکونی را شامل می‌شود. پس از آن در مرحله دوم، توقف دائم و پایدار جنگ و عقب نشینی کامل از نوار غزه انجام خواهد شد.

طبق گفته این منبع حماس، مرحله نخست شامل آتش‌بس موقت و مبادله اسرای کمتر از 18 سال و بالاتر از 50 سال می‌شود و 33 اسیر اسرائیلی زنده یا مرده، هریک در ازای 10 اسیر فلسطینی آزاد خواهند شد.

در گزارش جدید «یدیعوت آحارونوت»، آمده است که در پی پاسخ حماس به پیشنهاد مبادله اسرا، بدبینی در اسرائیل گسترش یافته است، چرا که این پاسخ، «یکی از سرسختانه‌ترین پیشنهادهایی است که ممکن است ارائه شود».

این روزنامه به نقل از مسئولان بلندپایه اسرائیلی آورد که به نظر حماس، اسرائیل در وضعیت دشواری قرار دارد و حماس می‌تواند، شروط اساسی را برای پذیرش توافق، مطرح کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید