تشدید بی‌سابقه حملات متقابل اسرائیل و حزب‌الله در مناطق مرزی

گانتز خواستار راه حل سیاسی بری حل و فصل این منازعه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه گزارش داد که نیروهای اسرائیلی، شامگاه پنجشنبه 24 خرداد در تشدید حملات خود به جنوب لبنان، خانه‌ای را در نزدیکی جناته در منطقه صور در جنوب لبنان را هدف حمله هوایی قرار دادند که به کشته‌شدن دو زن و زخمی شدن شماری از غیر نظامیان انجامید.

طبق گفته منابع العربیه، ساختمان بمباران شده در منطقه «جناتا»، در اجاره حزب‌الله بود.

رسانه‌های محلی، جمعه 25 خرداد گزارش دادند که در حمله اسرائیل به یک ساختمان سه طبقه در اطراف شهرک‌های جناتا و دیر قانون النهر در منطقه صور، دو زن کشته و 19 زن و کودک دیگر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، یک امدادگر مرکز بهداشتی «الرساله» نیز در میان مصدومان بود.

رسانه‌های محلی به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله آوردند که طبق گفته رسانه‌های اسرائیلی، این بمباران در چارچوب عملیات ترور انجام شد و شماری از غیرنظامیان طی آن کشته و زخمی شدند.

تاکید گانتز بر راه حل سیاسی

این در حالی است که بنی گانتز، رئیس حزب «اتحاد ملی» و عضو پیشین شورای جنگ اسرائیل، تاکید کرد که حل و فصل سیاسی در مرزهای شمالی با لبنان را بر ادامه جنگ و تشدید آن، ترجیح می‌دهد.

گانتز افزود: «متوجهم که این، جنگی سخت و چه بسا اجتناب‌ناپذیر باشد، اما اگر بتوانیم با فشار سیاسی جلوی آن را بگیریم، این کار را خواهیم کرد و اگر نتیجه نداد، باید ادامه داده و پیش برویم».

گانتز یکشنبه گذشته با اعلام استعفای خود از کابینه جنگ، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متهم کرد که مانع « تحقق پیروزی حقیقی» در غزه می‌شود.

نقشه راه فرانسوی

از سویی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان اجلاس«گروه هفت» اعلام کرد که فرانسه، آمریکا و اسرائیل در چارچوبی «سه‌جانبه» روی نقشه راه فرانسوی با هدف مهار تنش‌ها در مرز اسرائیل و لبنان کار خواهند کرد.

سران کشورهای «گروه هفت» در جریان نشست سران خود در ایتالیا اعلام کردند که به شدت نگران وضعیت در مرزهای اسرائیل و لبنان هستند.

حملات موشکی و پهپادی حزب‌الله

از سویی حزب‌الله لبنان پنج‌شنبه در تشدید اقدامات نظامی در مرزهای جنوبی لبنان اعلام کرد که برای دومین روز متوالی با موشک‌ها و پهپادهای حامل تسلیحات، 9 پایگاه نظامی اسرائیل را هدف قرار داده است.

این حملات در پاسخ به حمله سه‌شنبه گذشته اسرائیل انجام شد که به کشته شدن «ابوطالب» از فرماندهان ارشد میدانی حزب‌الله انجامید.

به گفته یک منبع امنیتی لبنان، این بزرگترین حمله گروه حزب‌الله از آغاز جنگ غزه و شروع تبادل آتش مرزی با اسرائیل به حساب می‌آید.

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رگبار موشک‌های کاتیوشا و فلق را به شش پایگاه نظامی اسرائیل شلیک کرده است. کانال «المنار» وابسته به حزب‌الله طی خبری اعلام کرد که بیش از 100 موشک به شکل همزمان در این حمله شلیک شد.

در بیانیه حزب الله آمده است که «چند اسکادران از پهپادهای بمب‌افکن» نیز به سوی مقر فرماندهی منطقه شمال، ستاد اطلاعاتی و یک پادگان نظامی اسرائیل پرتاب شدند.

بزرگترین حمله پهپادی حزب‌الله

یک منبع امنیتی به «رویترز» گفت که این حمله، پرتاب همزمان دست کم 30 پهپاد را شامل شد که آن را به بزرگترین حمله پهپادی حزب‌الله تا کنون طی این جنگ هشت ماهه، تبدیل کرد.

حزب الله روز چهارشنبه اعلام کرد که دست کم هشت حمله را در پاسخ به ترور «ابوطالب» انجام داده است.

آژیر خطر پنجشنبه در شهرهای شمال اسرائیل به صدا درآمد و مقامات اسرائیلی اعلام کردند که حدود 40 موشک بعدازظهر همان روز از لبنان شلیک شد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل «کان» تصاویری از تعدادی موشک را نشان داد که بر فراز شهرهای اسرائیلی از جمله صفد در حدود 12 کیلومتری مرز، رهگیری شدند
به گزارش سرویس آمبولانس ملی اسرائیل اعلام کرد دو نفر بر اثر اصابت ترکش زخمی شدند.

دیوید مینسر، سخنگوی دولت اسرائیل گفت: «صلح به (مناطق ما در) شمال چه از راه‌های دیپلماتیک و چه نظامی باز خواه گشت. اسرائیل از خود دفاع خواهد کرد. به هیچ وجه نباید در این موضوع شک کرد. این (وضعیت) نمی‌تواند یک واقعیت ثابت و پایدار باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید