واشینگتن: اسرائیل با آتش‌بس در غزه موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جیك سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پنجشنبه 24 خرداد، اعلام کرد اسرائیل از پیشنهاد آتش‌بس در جنگ هشت ماهه غزه و دستیابی به توافق با «حماس» حمایت می‌کند.

سالیوان در نشست سران «گروه هفت»، در جنوب ایتالیا، گفت: «جهان باید حماس را تشویق کند که این پیشنهاد را بپذیرد و از بن‌بست جلوگیری کند.»

تغییرات پیشنهادی حماس

سالیوان پیشتر گفته بود تغییرات پیشنهادی حماس در طرح سه‌مرحله‌ای آتش‌بس بسیار جزئی است. او اضافه کرد آمریکا با همکاری مصر و قطر تلاش می‌کند این شکاف‌ها را پر کند. سالیوان برخی از پیشنهادات حماس را «پیش‌بینی‌شده» دانست.

یک مقام ارشد حماس به خبرگزاری «رویترز» گفت تغییرات درخواستی حماس، در پیشنهاد آتش‌بس آمریکا، جزئی است و شامل خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه می‌شود. حماس، همچنین، خواهان اجرای سه مرحله مرتبط با طرح آتش‌بس است که شامل بازسازی غزه، لغو محاصره، باز کردن گذرگاه‌های مرزی و امکان جابه‌جایی مردم و انتقال کالاها، بدون اعمال محدودیت، می‌شود.

اتهامات بلینکن علیه حماس

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، حماس را متهم به ایجاد تعلل در دستیابی به توافق کرد و گفت حماس باید پیشنهاد موجود را بپذیرد و در صورت مخالفت با آن، مسئول ادامه جنگ خواهد بود.

حماس این اظهارات را «همدستی آمریکا با اسرائیل» دانست و تأکید کرد که با پیشنهاد آتش‌بس و مبادله گروگان‌های اسرائیلی «مسئولانه» برخورد کرده و از واشینگتن خواست بر تل‌آویو فشار بیاورد که توافق را بپذیرد.

حماس اعلام کرد که با وجود ادعای مقامات آمریکایی، مبنی بر پذیرش پیشنهاد جو بایدن در اسرائیل، «جهان هیچ نشانه‌ای از استقبال یا موافقت نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و دولت او ندیده است».

وضعیت مذاکرات

تلاش‌ میانجی‌گران (مصر، قطر و آمریکا) برای دستیابی به توافق بین اسرائیل و حماس برای آتش‌بس در غزه ادامه دارد. اما گزارش‌ها حاکی از بدبینی اسرائیل نسبت به امکان دستیابی به توافق است.

روزنامه «یدیعوت آحرونوت» گزارش داد که پس از بررسی پاسخ حماس، اسرائیل به این نتیجه رسیده که احتمال دستیابی به این توافق در شرایط کنونی بسیار کم است.

این روزنامه همچنین به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت حماس می‌داند جنگ به پایان رسیده و هیچ راهی برای خروج از آن وجود ندارد.

بنیامین نتانیاهو، پس از دریافت پاسخ حماس، جلسه‌ای با مقامات امنیتی ارشد کشورش برگزار کرد.

موضع اسرائیل

مسئولان ارشد اسرائیلی گفته‌اند که حماس فکر می‌کند اسرائیل در موضع ضعف قرار دارد و حماس می‌تواند شروط سخت‌تری را مطرح کند.

مقامات حماس با این که اسرائیل بتواند هویت 200 نفر از زندانیانی که به حبس ابد محکوم شده‌اند را تعیین کند، مخالف است. این زندانیان قرار است در مقابل بازگشت سربازان زن اسرائیلی آزاد شوند. اسرائیل پذیرفته 100 زندانی حماس را، بدون حق انتخاب، آزاد کند.

خواسته‌های حماس

حماس علاوه بر تضمین آمریکا، خواستار تضمین‌ چین، روسیه و ترکیه برای توقف جنگ شده که از نظر اسرائیل این شرط قابل قبول نیست. مسئولان اسرائیلی گفته‌اند که پاسخ حماس نشان می‌دهد یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه، به اسرائیل اعتماد ندارد و معتقد است که اسرائیل به دلیل هر اختلاف کوچکی توافق را نقض خواهد کرد. به همین دلیل، حماس اصرار دارد که تمامی جزئیات توافق، حتی قبل از شروع مرحله اول، مشخص شود.

علاوه بر این، حماس اصرار دارد که مرحله بازسازی غزه از مرحله سوم به مرحله اول منتقل شود. همچنین، حماس به شدت با درخواست اسرائیل برای انتقال زندانیان فلسطینی به غزه یا به خارج مخالفت کرده و بر آزادی آن‌ها در مکان‌های اصلی خود، از جمله کرانه باختری، تأکید دارد.

ادامه تلاش‌ها برای توافق

تلاش‌های میانجی‌گران برای دستیابی به توافق همچنان ادامه دارد. خبرنگار «العربیه» گزارش داد هیئت مشترک حماس و «جهاد اسلامی»، روز گذشته، پاسخ خود را به میانجی‌گران در قطر تحویل دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم