قطر: دفتر حماس در دوحه برای ارتباط‌گیری با جنبش است و به معنی تایید آن نیست

بلینکن: وقت آن است که چانه‌زنی‌ها متوقف و آتش‌بس در غزه برقرار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر چهارشنبه 23 خرداد تاکید کرد که دفتر جنبش «حماس» در دوحه برای ارتباط‌گیری با این گروه است و «به معنی تایید آن نیست».

وزیر خارجه قطر طی کنفرانس خبری مشترک با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دوحه طرح پیشنهادی کنونی برای آتش‌بس در نوار غزه را بهترین راهکار برای بستن شکاف‌های میان حماس و اسرائیل ارزیابی کرد.

وی افزود:« اخیرا شاهد تحولی در این مناقشه بوده‌ایم و فراخوان واضح و قاطعی برای پایان دادن به این جنگ وجود دارد».

لزوم فشار بر دو طرف جنگ

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در پاسخ به پرسشی درباره امکان پایبندی اسرائیل و حماس به پیشنهاد کنونی گفت لازم است هر دو طرف برای دست‌یابی به توافق تحت فشار گذاشته شوند.

از سویی، بلینکن با تاکید بر این‌که پیشنهاد کنونی رئیس جمهوری آمریکا بهترین فرصت روی میز برای پایان دادن به درد و رنج در نوار غزه است، اشاره کرد که این طرح پیشنهادی شامل آزادی گروگان‌ها و تعیین روندی برای پایان دادن به جنگ می‌شود.

وی در این‌باره افزود که «حماس درخواست داده است تا تعدیل‌هایی در طرح پیشنهادی بایدن اعمال شود که برخی از آنها قابل اجرا هستند» و در ادامه گفت که برخی دیگر از خواسته‌های جنبش حماس در خصوص توافق را نمی‌توان برآورده ساخت.

بلینکن با بیان این‌که «حماس باید طرح پیشنهادی را همان‌طور که ارائه شده است بپذیرد» در ادامه تاکید کرد که اگر حماس بر گزینه مخالفت اصرار ورزد، معلوم خواهد شد که گزینه ادامه جنگ را در پیش گرفته است.

لزوم توقف چانه‌زنی‌ها

وزیر خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که «وقت آن است که چانه‌زنی‌ها متوقف شده و آتش‌بس در غزه برقرار شود».

وی نیز تاکید کرد که «شکاف‌های میان خواسته‌های اسرائیل و حماس را می‌توان بست» و بر ادامه همکاری با میانجی‌گران برای نزدیک‌ کردن دو طرف برای دست‌یابی به توافق تاکید کرد.

بلینکن همچنین اظهار داشت:« خواهان مشاهده تغییرات بنیادین بر پیشنهاد بایدن درباره غزه نیستیم» و در ادامه سخنان خود تاکید کرد:« اجازه اعمال کنترل حماس بر آینده غزه را نخواهیم داد».

وزیر خارجه آمریکا نیز به ادامه تلاش‌ها برای افزایش کمک‌رسانی به غزه اشاره و تاکید کرد که به زودی طرحی برای بازسازی غزه اعلام خواهد شد.

پاسخ حماس به پیشنهاد بایدن

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا و همتای قطری او در دوحه پس از آن مطرح می‌شود که میانجی‌گران شامل مصر، قطر و ایالات متحده پس از دریافت پاسخ حماس در روز سه‌شنبه 22 خرداد به پیشنهاد بایدن برای آتش‌بس در غزه، تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را برای دست‌یابی به توافق میان اسرائیل و حماس آغاز کردند.

بنا بر گزارش خبرنگار «العربیه» هیئتی از دو جنبش‌ «حماس» و «الجهاد» شامگاه سه‌شنبه طی دیدار با نخست‌وزیر قطر پاسخ این دو گروه فلسطینی به پیشنهاد بایدن را به میانجی‌گران در قطر تحویل دادند که قاهره نیز در جریان جزئیات آن قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید