نگرانی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از همکاری تسلیحاتی حوثی‌های یمن و «الشباب» سومالی

به گفته یک مقام آمریکایی، ایران نگرانی‌هایی درباره راهبرد حملات حوثی‌ها دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از اکتبر سال گذشته و همزمان با حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن، تنش‌ها در این منطقه مهم افزایش یافته است. این حملات در پی جنگ اسرائیل در غزه رخ داد و منجر به افزایش فعالیت دزدان دریایی در نزدیکی سواحل سومالی شد.

شواهد نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد حوثی‌ها درنظر دارند از گروه «الشباب» سومالی حمایت تسلیحاتی کنند. این اقدام حوثی‌ها نگرانی‌های امنیتی جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است. سه مقام آمریکایی به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفتند مقامات اطلاعاتی این کشور شواهدی را درباره ارسال سلاح از حوثی‌ها به الشباب سومالی جمع‌آوری می‌کنند.

مقامات آمریکایی، همچنین، درنظر دارند درباره نقش ایران در این همکاری تسلیحاتی تحقیق کنند. همکاری احتمالی بین حوثی‌ها و الشباب می‌تواند وضعیت امنیتی را در سومالی، دریای سرخ و خلیج عدن وخیم‌تر کند.

منابع مالی جدید برای حوثی‌ها

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد فروش سلاح می‌تواند منابع مالی جدیدی برای حوثی‌ها فراهم کند. او اضافه کرد که ایران حامی اصلی حوثی‌ها، نگرانی‌هایی درباره راهبرد حملات حوثی‌ها دارد. توافق تسلیحاتی با الشباب می‌تواند دسترسی این گروه تروریستی به سلاح‌های جدید، از جمله پهپادهای پیشرفته، و هدف‌ قرار دادن پایگاه‌های آمریکا را فراهم کند.

هشدار به کشورهای منطقه

آمریکا طی هفته‌های گذشته به کشورهای منطقه درباره همکاری احتمالی حوثی‌های یمن و الشباب سومالی هشدار داده است. کشورهای آفریقایی نیز در این زمینه با آمریکا همکاری اطلاعاتی می‌کنند.

قاچاق سلاح بین گروه‌های مختلف در یمن و سومالی سابقه دارد، اما به گفته مقام‌های آمریکایی، توافق تسلیحاتی بین حوثی‌ها و الشباب بسیار نگران‌کننده است.

الشباب در حال حاضر دارای موشک‌، خمپاره و بمب‌های دست‌ساز است که در درگیری با دولت پیشین سومالی از آن استفاده کرد. در مقابل، حوثی‌ها از پهپادها، موشک‌های دریایی و بالستیک کوتاه‌برد برخوردارند. در صورت نهایی‌شدن این توافق تسلیحاتی، الشباب می‌تواند به سلاح‌های بسیار قدرتمندتری دست پیدا کند.

حضور نظامی آمریکا در سومالی

یک مقام آمریکایی گفت واشینگتن حدود 480 نیروی نظامی در سومالی دارد. حملات آمریکا علیه الشباب و داعش، در سومالی، در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن ادامه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید