حماس به پیشنهاد آتش‌بس در غزه پاسخ داد

حماس بر خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه تاکید دارد در صورتی که اسرائیل تنها بر خروج از مناطق مسکونی پر جمعیت اصرار دارد. حماس بر برقراری آتش‌بس دائمی تاکید دارد و اسرائیل با آتش‌بسی مشروط و محدود به زمان موافق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه حماس پاسخ خود را به پیشنهاد آتش‌بس در غزه، که بیش از یک هفته پیش از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام شد، به میانجی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی (مصر، قطر و آمریکا) ارائه داد، مقامات این گروه تأکید کردند که پاسخ حماس مسئولانه، جدی و مثبت بوده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز،» عزت الرشق، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس، چهارشنبه 23 خرداد، گفت واکنش این گروه به توافق پیشنهادی آتش‌بس راه وسیعی را برای دستیابی به توافق باز می‌کند.

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از مقامات این گروه گفت پاسخ حماس بار دیگر بر مواضع این گروه مبنی بر برقراری آتش‌بس و توقف دائمی درگیری‌ها در غزه، عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی، بازسازی نوار غزه و آزادی زندانیان فلسطینی تاکید کرده است.

این عضو حماس گفت که «شکاف‌ها زیاد نیستند و توپ اکنون در زمین اسرائیل است».

پاسخ حماس شامل چه مواردی می شود؟

به گفته منابع «العربیه»، حماس بر خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه تاکید کرده است، در حالی که اسرائیل بر خروج از مناطق مسکونی پر جمعیت اصرار دارد.

حماس همچنین خواستار آتش‌بس دائمی شد. در حالی که اسرائیل با آتش‌بس مشروط یا محدود به زمان موافقت کرد.

علاوه بر این، حماس بر بازگشت بی قید و شرط همه آوارگان اصرار دارد، در حالی که اسرائیل خواستار بازگشت کودکان، زنان و مردان بالای پنجاه سال به مناطق مسکونی است.

حماس، همچنین، پیشنهاد آزادی 33 گروگان اسرائیلی زیر 18 سال را به همراه زنان و سربازان زن داده بود و اگر این تعداد کامل نشود با اجساد اسرائیلی‌ها تکمیل می‌شود که طرف طرف اسرائیلی نخست به این شرط حماس مخالفت کرد و سپس با آن موافقت کرد.

هیئت مشترک حماس و جهاد اسلامی، سه‌شنبه، در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، پاسخ این جناح‌ها را به میانجی‌گران تحویل دادند و قاهره نیز از جزئیات آن مطلع شد.

میانجی‌ها (آمریکا، قطر و مصر ) نیز در بیانیه‌ای تأکید کردند که جناح‌های فلسطینی پاسخ و ملاحظات خود را به پیشنهاد آتش بس جو بایدن ارائه کرده‌اند.

جو بایدن بیش از یک هفته پیش از یک پیشنهاد آتش بس سه مرحله‌ای که گفته بود اسرائیل آن را آماده کرده است رونمایی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید