حزب‌الله 160 موشک به اسرائیل شلیک کرد

تنش‌های جدید پس از آن رخ می‌دهد که اسرائیل در حمله هوایی به خانه‌ای در روستای جویا در مرز لبنان، چهار تن از اعضای ارشد حزب‌الله لبنان از جمله طالب عبدالله ملقب به ابوطالب را کشت. «ابوطالب» بلندپایه‌ترین مقام مقتول حزب‌الله لبنان از زمان آغاز درگیری‌ها بین حزب‌الله و اسرائیل در هشت ماه گذشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از کشته‌شدن چهار تن از فرماندهان حزب‌الله در حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان، این شبه‌نظامیان چندین حمله موشکی به شمال اسرائیل انجام دادند.

حزب‌الله لبنان، چهارشنبه 23 خرداد، با انتشار بیانیه‌ای از حمله موشکی «بی‌وقفه» به شمال اسرائیل خبر داد.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، در این حمله بیش از 160 موشک از جنوب لبنان به شمال اسرائیل شلیک شد. این موشک‌ها به مناطق مختلفی، از جمله الجلیل علیا و الجلیل غربی، اصابت کرده و صدای چندین انفجار نیز شنیده شده است. شماری از موشک‌‌ها به سمت پایگاه هوایی میرون در الجلیل علیا شلیک شد و یک پایگاه نظامی اسرائیل در نزدیکی این پایگاه هوایی، در منطقه صفد، نیز آسیب دید.

واکنش اسرائیل

در پاسخ به این حملات، اسرائیل مناطق بین عیترون و بلیدا در جنوب لبنان را بمباران کرد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که 90 موشک از مرز لبنان شلیک شد و چندین آتش‌سوزی، در مناطق باز، به دلیل سقوط این موشک‌ها رخ داد. همچنین، تل‌آویو اعلام کرد موشک‌هایی را در آسمان دریاچه طبریه در شمال اسرائیل رهگیری کرده است. شورای شهرک‌نشینان الجلیل علیا از ساکنان این منطقه خواست در مناطق امن باقی بمانند.

کشته‌شدن فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان

این تنش‌ها پس از آن رخ داد که در حمله هوایی اسرائیل به خانه‌ای در روستای جویا در مرز لبنان، چهار تن از اعضای حزب‌الله، از جمله طالب عبدالله، کشته شدند. این فرمانده که با نام «ابوطالب» شناخته می‌شود، بلندپایه‌ترین مقام کشته شده حزب‌الله از زمان آغاز درگیری‌ها بین حزب‌الله و اسرائیل در هشت ماه گذشته است.

بر اساس آخرین آمار «موسسه بین‌المللی اطلاعات» لبنان، شمار کشته‌شده‌ها در درگیری‌های جنوب لبنان 444 نفر بوده که از این تعداد، 334 تن از اعضای حزب‌الله، 15 نفر از «سازمان بهداشت اسلامی» وابسته به حزب‌الله، 18 تن از اعضای «جنبش امل»، سه شبه‌نظامی از «کشافه الرساله» وابسته به جنبش امل، 67 غیرنظامی، پنج عضو «جماعت اسلامی»، سه خبرنگار، هفت امدادگر، یک عضو ارتش لبنان و یک تن از اعضای حزب «سوسیال ناسیونالیست سوریه» بوده‌اند. این حزب از متحدان حزب‌الله است.

ارتش اسرائیل می‌گوید در حملات خود به جنوب لبنان 320 عضو حزب‌الله را کشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید