عملیات نصیرات؛ رابطه اسکله شناور آمریکایی با کامیون حامل کمک‌ها چیست؟

سخنگوی «پنتاگون»: اسکله شناور، تجهیزات و پرسنل پشتیبان این اقدام بشردوستانه، ارتباطی با عملیات نجات اجرا شده توسط ارتش دفاعی اسرائیل ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دوشنبه 21 خرداد کوشید تا «گمانه‌های نادرست» انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استفاده از اسکله شناور آمریکایی در نزدیکی غزه برای اجرای بخشی از عملیات آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی را منتفی کند.

«پنتاگون» در این رابطه تاکید کرد که هیچ یک از پرسنل ارتش آمریکا در این عملیات آزادسازی، مشارکت نداشتند.

با این حال، ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی «پنتاگون» اذعان کرد که بالگردهای اسرائیلی در منطقه‌ای «نزدیک» به اسکله شناوری که به گفته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای رساندن کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز فلسطینی‌ها ساخته شده است، پرواز کردند.

رایدر تاکید کرد: «عملیات اسرائیل در فاصله نزدیکی انجام شد ولی به نظرم موضوعی جانبی بود. بار دیگر تاکید دارم که اسکله شناور، تجهیزات و پرسنل پشتیبان این اقدام بشردوستانه، ارتباطی با عملیات نجات اجرا شده توسط ارتش دفاع اسرائیل ندارد».

274 کشته فلسطینی

حمله نیروهای اسرائیلی به اردوگاه نصیرات در مرکز غزه در شنبه گذشته، به آزادی چهار گروگان اسرائیلی انجامید. این در حالی است که به گفته وزارت بهداشت فلسطین در جریان این حمله، 274 فلسطینی کشته شدند.

رایدر افزود که ارتش آمریکا در تلاش است تا به «برخی ادعاهای غیر دقیق به اشتراک گذاشته شده در رسانه‌های اجتماعی» در مورد اسکله شناور، پاسخ دهد.

«ادعایی دروغ»

سخنگوی «پنتاگون» افزود: «از این اسکله بشردوستانه، تجهیزات و کارکنان آن در عملیات ارتش دفاع اسرائیل برای نجات گروگان‌ها در غزه استفاده نشد و هرگونه ادعایی از این دست، ادعایی دروغ است».

اسکله آمریکایی پس از حدود دو هفته توقف، از روز شنبه برای مدت کوتاهی کار خود را از سر گرفت، اما به دلیل شرایط بد آب و هوایی، خدمات آن روز یکشنبه مجددا متوقف شد.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» اعلام کرد که 492 تن کمک بشردوستانه، روز شنبه از طریق این اسکله تحویل داده شد.

هرگونه احتمال استفاده اسرائیل از این اسکله برای مقاصد نظامی، می‌تواند تلاش‌های آمریکا برای افزایش رساندن کمک‌ها به فلسطینیان را تضعیف کرده و چه بسا بر تهدیدهای پیش روی نیروهای آمریکایی بیافزاید.

این در حالی است که رایدر خاطرنشان کرد، چنین ایده‌های نادرست در خصوص استفاده اسرائیل از اسکله دریایی «نمی‌تواند بر حجم تهدیدها علیه نیروهای ما بیافزاید»، بدون این که توضیح دهد دلایل این استنتاج چیست.

استفاده از کامیون حامل کمک

از سویی هلال احمر فلسطین دوشنبه اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی در جریان عملیات آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی در اردوگاه نصیرات از یک کامیون حامل کمک برای نفوذ به این اردوگاه در مرکز غزه استفاده کردند.

هلال احمر فلسطین در بیانیه خود نسبت به «خطر» استفاده نیروهای اسرائیلی از کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه برای نفوذ به اردوگاه نصیرات، هشدار داد.

در این بیانیه آمده است که نیروهای اسرائیلی، با استفاده از خطرات فقدان امنیت غذایی، اقدام به فریب مردم و جازدن خود در پوشش کمک‌های مورد نیاز غیرنظامیان کردند.

هلال احمر فلسطین تاکید کرد که این اقدام، «ایمنی کادرهای فعال در عرصه امداد رسانی را به خطر می‌اندازد».

نبال فرسخ، سخنگوی هلال احمر فلسطین به خبرگزاری فرانسه گفت که چنین پیشینه‌ای، کارکنان امدارسانی را در معرض تردید در آینده قرار می‌دهد.

نیروهای اسرائیلی در ژانویه گذشته، با جا زدن خود در لباس امدادگران، به بیمارستان ابن سینا در شهر جنین در کرانه باختری اشغالی یورش برده و سه فلسطینی را به ضرب گلوله کشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید