بلینکن: نتانیاهو بار دیگر بر پایبندی خود به پیشنهاد آتش‌بس در غزه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه شورای امنیت سازمان ملل، دوشنبه21 خرداد، پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در حمایت از پیشنهاد آتش‌بس در غزه را تصویب کرد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه 22 خرداد اعلام کرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل «پایبندی مجدد خود» به این پیشنهاد را تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن گفت: «شب گذشته با نخست وزیر ملاقات کردم و او بر پایبندی خود به این پیشنهاد تاکید کرد.»

نشانه امید

بلینکن افزود: «استقبال حماس از قطعنامه آتش‌بس که در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید، نشانه‌ای از «امید» است.»

به گزارش رویترز، وی افزود سخنان رهبران حماس در این مورد، مهم است.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات طرح پس از آتش‌بس در غزه بعد از ظهر امروز و دو روز آینده ادامه خواهد داشت، گفت: «ما باید این طرح‌ها را داشته باشیم.»

«امتحان واقعی»

سامی ابوزهری، از رهبران حماس سه‌شنبه 22 خرداد به رویترز گفت: این جنبش «تصمیم شورای امنیت در مورد آتش بس، عقب نشینی و تبادل اسرا را پذیرفته و آماده مذاکره درباره جزئیات است.»

ابوزهری معتقد است دولت آمریکا«با یک آزمون واقعی برای اجرای تعهدات خود» در مقابل الزام اسرائیل به توقف فوری جنگ در اجرای قطعنامه شورای امنیت روبرو است.

14 رای

شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته پیش‌نویس قطعنامه آمریکا را تصویب کرد. متن پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مورد آتش‌بس که از اسرائیل و حماس می‌خواهد «بدون تاخیر و قید و شرط آن را به طور کامل اجرا کنند». این طرح 14 رای مثبت آورد و روسیه رای ممتنع داد.

آخرین نسخه از متن که خبرگزاری فرانسه به آن دست یافته است، برخلاف نسخه‌های پیشین، تایید می‌کند اسرائیل آن را پذیرفته است و از حماس می‌خواهد که «آن را نیز بپذیرد و از دو طرف می‌خواهد تا مفاد آن را به طور کامل و بدون قید و شرط اجرا کنند.»

اسرائیل هنوز رسما این پیشنهاد را نپذیرفته است.

حماس از تصویب پیش‌نویس قطعنامه ایالات متحده استقبال کرد. این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که آماده همکاری با میانجی‌ها برای ورود به مذاکرات غیرمستقیم است.

سفر منطقه‌ای بلینکن

بلینکن در حال حاضر به امید دستیابی به توافق آتش‌بس به پیشنهاد بایدن، در سفر منطقه‌ای به‌سر می‌برد.

بایدن یک پیشنهاد سه مرحله‌ای که آن را طرح اسرائیل نامید، ارائه داد که به پایان درگیری‌ها، آزادی گروگان‌ها و بازسازی نوار غزه بدون سلطه حماس می‌انجامد.
نتانیاهو بعدا گفت که این طرح «ناقص» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید