آمریکا خواستار رای‌گیری در شورای امنیت بر سر قطعنامه حمایت از آتش‌بس فوری در غزه شد

یک مقام آمریکایی: آزادی 4 زندانی اسرائیلی عزم نتانیاهو برای ادامه جنگ در غزه را تقویت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، شامگاه یکشنبه 20 خرداد اعلام کرد، از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از اسرائیل و حماس می‌خواد «بدون تأخیر» به اجرای آتش‌بس پیشنهادی در نوار غزه متعهد شوند، را به رای‌گیری بگذارد.

آمریکا اما تاریخی برای جلسه رای‌گیری روی این قطعنامه را تعیین نکرده است.

به گفته منابع دیپلماتیک، رای‌گیری قرار است روز دوشنبه برگزار شود، اما ریاست شورای کره جنوبی این موضوع را تایید نکرده است.

نیت ایوانز، سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای گفت: «امروز ایالات متحده از شورای امنیت می‌خواهد تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به رای‌گیری بگذارد که از آتش‌بس پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که هفته گذشته اعلام شد، حمایت کند».

او افزود: «اعضای شورای امنیت نباید اجازه دهند این فرصت از دستشان برود و باید یک صدا در حمایت از این توافق صحبت کنند».

این در حالی که ایالات متحده، متحد اسرائیل در دفعات قبلی به دلیل ممانعت از چندین پیش‌نویس قطعنامه که خواستار آتش‌بس در غزه شده بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

در پایان ماه مه، جو بایدن طرحی سه مرحله‌ای که به گفته او اسرائیلی است را ارائه داد که هر مرحله از آن حدود چهل روز به طول می‌انجامد، تا آتش‌بس موقت به صلح دائمی در غزه انتقال یابد.

پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا به وضوح حماس را مسئول روی آوردن واشینگتن به چنین پیشنهادی به شورای امنیت برای ملزم کردن طرفین به آتش‌بس می‌داند.

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی

به گزارش خبرگزاری فرانسه در متن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا که یکشنبه بین کشورهای عضو شورای امنیت توزیع شد، از پیشنهاد بایدن برای برقراری آتش‌بس در غزه استقبال شده است.

این پیش‌نویس تعدیل شده خلاف نسخه‌های قبلی، تاکید می‌کند که اسرائیل با این پیشنهاد موافقت کرده است. قطعنامه از حماس می‌خواهد که آن را بپذیرد و سپس از هر دو طرف خواسته تا بدون تأخیر و بدون قید و شرط، شرایط آتش‌بس را به‌طور کامل اجرا کنند».

حماس بر روی آتش‌بس دائمی و همچنین خروج کامل نیروهای اسرائیلی از تمام قلمرو غزه و نه تنها از «مناطق مسکونی پر جمعیت غزه» که در طرح بایدن آمده است، اصرار می‌ورزد.

در پیش‌نویس قطعنامه جدید آمریکا مرحله اول شامل، آتش‌بس «فوری و کامل»، آزادی اسرای اسرائیلی توسط حماس و مبادله آنها با زندانیان فلسطینی، خروج ارتش اسرائیل از «مناطق پرجمعیت غزه» و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، شده است.

بر اساس این متن، اگر اجرای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، آتش‌بس تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد» ادامه خواهد داشت.

به گفته منابع دیپلماتیک، تعدادی از اعضای شورای امنیت نسبت به دو نسخه قبلی متن آمریکایی به ویژه الجزایر که نماینده گروه عربی و روسیه که دارای حق وتو است، به شدت ابراز نگرانی کردند.

اصرار نتانیاهو به ادامه جنگ

این در حالی است که یک مقام ارشد دولت آمریکا، دوشنبه به «ان‌بی‌سی نیوز» گفت که موفقیت اسرائیل در آزادسازی چهار زندانی در یک عملیات نظامی گسترده در اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه، اصرار بنیامین نتانیاهو بر ادامه عملیات نظامی و عدم موافقت با توقف جنگ را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه اعلام کرد، تعداد خسارات حمله اسرائیل به اردوگاه نصیرات که طی آن چهار گروگان اسرائیلی آزاد شدند به 274 کشته رسید که به این ترتیب مجموع قربانیان جنگ در نوار غزه از هفتم اکتبر گذشته تاکنون به 37084 کشته و 84494 مجروح رسیده است.

در همین حال یک مقام مسئول در دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، تأکید کرد که آزادی بازداشت شدگان، تلاش‌های آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا برای دستیابی به توافق بین اسرائیل و حماس برای آزادی بقیه بازداشت‌شدگان و برقراری آتش‌بس در غزه را پیچیده‌تر کرد.

این مقام آمریکایی تصریح کرد: «اگرچه آزادی چهار زندانی اسرائیلی مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما چیزی را تغییر نمی‌دهد، زیرا تعداد بازداشتی‌های باقی مانده از جمله پنج آمریکایی که گمان می‌رود زنده هستند نیز کم نیست. همچنین سه زندانی آمریکایی نیز کشته شدند که خانواده‌های آنها خواستار بازگرداندن اجسادشان هستند».

بلینکن برای هشتمین بار از زمان آغاز جنگ به خاورمیانه باز می‌گردد. دستیاران وزیر خارجه آمریکا گفتند که او روز دوشنبه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار خواهد کرد و سپس به اسرائیل می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید