ان‌بی‌سی: آمریکا در حال بررسی توافق یکجانبه با حماس برای آزادی اسرای خود است

به گفته منابع آمریکایی مذاکره یک‌جانبه دولت بایدن با حماس شکاف و تنش تل‌آویو و واشینگتن را افزایش داده و فشارهای داخل اسرائیل بر نتانیاهو را بیشتر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی»، دوشنبه 21 خرداد به نقل از چند مقام مسئول در واشینگتن گزارش داد که دولت جو بایدن در حال بررسی امکان مذاکره یکجانبه با گروه حماس برای آزادی 5 گروگان آمریکایی در نوار غزه است.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی» مقام‌های مسئول در واشینگتن به این شبکه تلویزیونی آمریکایی گفته‌اند که از مذاکرات یک جانبه با حماس که شامل اسرائیل نمی‌شود مطلع هستند. این مذاکرات مانند مذاکرات کنونی از طریق میانجی‌گران قطری انجام می‌شود.

طبق گزارش این شبکه تلویزیونی، مقام‌های آمریکایی گفتند، آنها نمی‌دانند که واشینگتن در ازای آزادی 5 گروگان آمریکایی در غزه چه امتیازی به حماس خواهد داد اما در عین حال تاکید کردند که حماس ممکن است انگیزه‌ای برای دستیابی به یک معامله یکجانبه با ایالات متحده داشته باشد، زیرا این امر احتمالاً باعث افزایش تنش در روابط بین ایالات متحده و اسرائیل می‌شود.

به گفته این منابع آمریکایی چنین معامله یکجانبه با حماس، فشارهای بیشتری در داخل اسرائیل بر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور وارد خواهد کرد.

یکی از مقامات آمریکایی تاکید کرد که اگر پیشنهاد کنونی آمریکا نتواند به توافق آتش‌بس در غزه دست یابد، ایده تلاش برای مذاکره با حماس از سوی دولت بایدن «گزینه‌ای بسیار واقع بینانه» خواهد بود.

بایدن اخیراً از طرحی سه مرحله‌ای برای پایان دادن به جنگ غزه خبر داد. این طرح سه مرحله‌ای شامل آتش‌بس «کامل و جامع»، خروج نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق «پرجمعیت نوار غزه» و آزادی تعدادی از زنان و گروگان‌های سالمند در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید