اسرائیل در پاسخ به سرنگون شدن پهپاد خود مواضع حزب‌الله لبنان را به شدت بمباران کرد

به گفته ارتش اسرائیل، جنگنده‌های آن طی این حملات از سوی حزب‌الله در معرض خطر جدی قرار نگرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک پهپاد این کشور که در آسمان لبنان پرواز می‌کرد پس از هدف گرفته شدن با موشک زمین به هوا سقوط کرده است.

ستاد اطلاع‌رسانی ارتش اسرائیل، بدون ارائه جزئیات بیشتری از این حادثه، گفت: این پهپاد آسیب دیده و در خاک لبنان سقوط کرد.

حزب‌الله پیشتر اعلام کرده بود که یک پهپاد اسرائیلی را بر فراز جنوب لبنان سرنگون کرده است. این حزب طی بیانیه‌ای در کانال «تلگرام» خود بیان کرد که نیروهای آن یک پهپاد اسرائیلی نوع «هرمس 900» را بر فراز اقلیم التفاح با موشک زمین به هوا سرنگون کردند.

در این بیانیه نیز آمده است که این پنجمین پهپاد اسرائیلی است که از اکتبر 2023 تاکنون بر فراز لبنان سرنگون می‌شود.

همزمان با تشدید درگیری‌های مرزی بین اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران در لبنان، ارتش اسرائیل اعلام کرد که حزب‌الله موشک‌های ضدهوایی را به سمت جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز جنوب لبنان شلیک کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، جنگنده‌های آن طی این حملات در معرض خطر جدی قرار نگرفته‌اند.

با این وجود از زمان آغاز جنگ در 8 ماه پیش به نظر می‌رسد این اولین استفاده حزب‌الله از موشک‌های ضدهوایی در لبنان علیه جنگنده‌های اسرائیلی است.

ارتش اسرائیل در این باره افزود: «اندکی پس از شلیک این موشک‌ها توسط این گروه، یک پهپاد اسرائیلی به تجمع حزب‌الله در نزدیکی شهر ساحلی «صور» حمله کرد.»

از دیگر سو، ارتش اسرائیل اعلام کرد که به ساختمان‌های مورد استفاده حزب‌الله در «شبعا» و «عیترون» و یک مجتمع در جنوب لبنان، به همراه زیرساخت‌های اضافی در عیترون و یک موشک‌انداز در «الطیره» که در حمله اخیر به شمال اسرائیل استفاده شده بود، حمله کرده است.

ساعاتی بعد آژیرهای خطر در شهر ساحلی «عکا» و اطراف آن در حدود 17 کیلومتری مرز لبنان و یک دقیقه بعد آژیرها در «کریات بیالیک» در حومه حیفا به صدا درآمد. تاکنون اما هیچ گزارشی از خسارت‌های احتمالی ارائه نشده است.

شایان ذکر است که این هشدارها به دلیل نگرانی از سقوط قطعات و ترکش‌های ناشی از موشک‌های رهگیری شلیک شده به یک «هدف هوایی مشکوک» که از لبنان وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود، فعال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size