وقوع آتش‌سوزی در دو کشتی در سواحل عدن بر اثر اصابت موشک

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری» اعلام کرد، دو کشتی در آب‌های ساحلی عدن مورد حمله موشکی قرار گرفته یکی از آنها برای مدتی دچار آتش‌سوزی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو آژانس دریایی بریتانیایی، یکشنبه 20 خرداد گزارش دادند که دو کشتی باربری در سواحل عدن پس از اصابت یک پرتابه دچار آتش‌سوزی شدند.

به گزارش سازمان عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا، ناخدای یک کشتی در 80 مایلی شمال شرق عدن، پایتخت موقت یمن، گزارش داد که آتش‌سوزی که پس از اصابت یک پرتابه به کشتی باربری رخ داده بود، اواخر دیروز شنبه خاموش شد.

این ناخدای کشتی افزود که وضعیت خدمه کشتی مناسب است و کشتی به مقصد بعدی خود در حال حرکت است.

سازمان عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا، اعلام کرد که کشتی دیگری در 70 مایلی جنوب غربی عدن مورد حمله قرار گرفت و دچار آتش‌سوزی شد که ناخدای آن هیچ آسیبی را گزارش نکرده و این کشتی نیز به مسیر خود ادامه می‌دهد.

پیشتر شرکت شرکت امنیت دریایی بریتانیا «آمبری» به کشتی‌های باربری در این منطقه توصیه کرد، که هنگام عبور از اب‌های ساحلی یمن محتاط باشند و هرگونه فعالیت غیرعادی را به شرکت امنیت دریایی بریتانیا اطلاع دهند.

آمبری، شامگاه شنبه نیز اعلام کرد که یک کشتی حمل و نقل با پرچم «آنتیگوا و باربودا» در 83 مایلی جنوب شرقی شهر عدن در یمن مورد اصابت پرتابه قرار گرفت و برای مدتی دچار آتش‌سوزی شد که آتش آن کنترل شد.

آمبری در یادداشتی گفت: «این کشتی با سرعت 8.2 گره دریایی در حال حرکت به سمت جنوب غربی بود که از قسمت جلو مورد اصابت قرار گرفت».

این شکرت افزود: «موشک دومی نیز به سوی این کشتی شلیک شد اما به آن اصابت نکرد».

طبق این گزارش افرادی که در قایق‌های کوچک در سواحل عدن در حال گشت‌زنی بودند، به سمت این کشتی‌ها شلیک کردند.

آمبری با بیان اینکه کشتی پس از این حادثه با سرعت فزاینده مسیر خود را به بندر تغییر داد، افزود: «هیچ گزارشی مبنی بر خسارت جانی گزارش نشده است».

گفتنی است که از 19 اکتبر سال گذشته تاکنون حوثی‌های مورد حمایت ایران با ادعای حمایت از فلسطینی‌ها صدها حمله علیه کشتی‌های تجاری در آب‌های دریای سرخ انجام داده‌اند.

این اقدامات، کشتی‌رانی بین‌المللی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن را با مشکل مواجه کرده و شرکت‌های کشتی‌رانی را مجبور کرده که مسیر کشتی‌های خود را تغییر دهند.

اداره دریانوردی ایالات متحده در اواخر آوریل اعلام کرد که حوثی ها از نوامبر سال گذشته بیش از 50 حمله به کشتی‌های باربری انجام دادند، یک کشتی را توقیف و کشتی دیگری را نیز غرق کرده‌اند.

این حملات همچنین به این نگرانی دامن زد که جنگ بین اسرائیل و حماس باعث بی‌ثباتی منطقه خاورمیانه شود، به ویژه پس از حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق در اوایل آوریل گذشته که تهران با پرتاب بیش از 300 پهپاد و موشک به سمت اسرائیل، پاسخ داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید