سنتکام از انهدام 5 پهپاد، دو موشک و یک قایق حوثی‌ها خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، جمعه 18 خرداد گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی یمن چهار موشک بالستیک ضد کشتی را در 24 ساعت گذشته از مناطق تحت کنترل خود در یمن بر فراز دریای سرخ شلیک کردند.

بر اساس بیانیه سنتکام، هیچ یک از کشتی‌های آمریکا‌ و ائتلاف یا کشتی‌های تجاری، خسارات جانی یا مادی را گزارش نکردند.

فرماندهی ارتش آمریکا همچنین اعلام کرد که موفق شده 4 پهپاد و دو موشک بالستیک ضدکشتی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها منهدم کند.

سنتکام همچنین از سرنگونی یک پهپاد پرتاب شده از منطقه تحت کنترل شبه نظامیان حوثی به سمت تنگه باب المندب خبر داد.

بر اساس بیانیه، یک قایق گشت حوثی‌ها در دریای سرخ نیز منهدم شد.

هدف قرار دادن دو کشتی

پیشتر یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، جمعه اعلام کرد که این گروه تحت حمایت تهران دو عملیات نظامی در دریای سرخ انجام دادند که دو کشتی را هدف قرار دادند.

از دیگر سو، شرکت کشتیرانی مدیترانه شرقی که کشتی کانتینری «البلا» با پرچم مالت را اداره می‌کند، از اظهار نظر در مورد این گزارش‌های حوثی خودداری کرد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌ بین‌المللی دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها با گسترش حملات خود به اقیانوس هند و دریای مدیترانه علاوه بر دو دریای سرخ و عرب و خلیج عمان، مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرده است تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

اخیرا چند مورد حملات این گروه به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید