جزئیات جدید حمله به سفارت آمریکا در بیروت؛ مهاجم با گروه‌های افراطی عراق در تماس بود

حمله اخیر به سفارت آمریکا با سی و نهمین سالگرد انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در سال 1984 که ساختمان سفارت در عوکر را هدف قرار داد، مصادف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه لبنانی «النهار» روز جمعه 18 خرداد گزارش داد که دیتای تلفن همراه قیس الفراج، عامل دستگیر شده حمله به سفارت آمریکا در بیروت، نشان داد که این تبعه سوری با گروه‌های افراطی در عراق در تماس است.

به گزارش «النهار»، ارتش لبنان تاکنون 19 نفر از بستگان و دوستان الفراج را بازداشت کرده است.

یک منبع قضایی به نقل از الفراج که در پی درگیری‌های چهارشنبه گذشته با نیروهای ارتش لبنان به شدت زخمی شد، گفت که این عملیات را به انگیزه «حمایت از غزه» انجام داده است.

«آرم داعش»

خبرگزاری «فرانس پرس» به نقل از یک مسئول امنیتی گزارش داد که یک کارمند لبنانی به ضرب گلوله الفراج از ناحیه چشم، زخمی شد.

همچنین مشخص شد که فرد مسلح، ساکن «مجدل عنجر » واقع در منطقه بقاع در شرق لبنان، این عملیات را «به تنهایی» انجام داده است.

اطلاعات جمع‌آوری شده نشان داد که فرد مهاجم، «آرم گروه داعش» را روی سینه خود داشت.

پس از تیراندازی ارتش لبنان به الفراج، دستگیری و انتقال او به بیمارستان برای درمان، یک فیلم ویدئویی از مهاجم اغشته به خون که بر زمین افتاده بود، پخش شد. آن تصویر ویدیویی ژاکت مهاجم که عبارت «خلافت» (گروه داعش) بر آن نوشته بود، را نشان می‌داد.

حملات پیشین به سفارت آمریکا در لبنان

در سپتامبر 2023، نیز مردی به سمت سفارت آمریکا در بیروت تیراندازی کرد، اما این حمله خسارات جانی بر جای نگذاشت و مسئولان لبنانی عامل تیراندازی را دستگیر کردند. سپس معلوم شد که فرد مهاجم با انگیزه «انتقام» به تلافی توهین یکی از ماموران امنیتی سفارت، حمله را انجام داده بود.

حمله اخیر به سفارت آمریکا با سی و نهمین سالگرد انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در سال 1984 که ساختمان سفارت در عوکر را هدف قرار داد، مصادف شد. آن حمله 11 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت و واشینگتن در آن زمان حزب الله لبنان را مسئول حمله دانست.

گفتنی است که پس از از انهدام ساختمان سفارت قبلی آمریکا در منطقه عین المریسه در غرب بیروت که در 18 آوریل 1983 که بر اثر یک بمب گذاری عظیم انتحاری بوسیله کامیون انجام گرفت و به کشته شدن 63 نفر منجرشد، سفارت آمریکا یک سال بعد به شهرک عوکر نقل مکان کرد.

در آن زمان سازمانی که خود را «جهاد اسلامی» می‌نامید ، مسئولیت حمله به سفارت آمریکا را بر عهده گرفت.

ایالات متحده آمریکا در آن زمان تاکید داشت که سازمان جهاد اسلامی با حزب‌الله لبنان در ارتباط است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید