تهدید قطر و مصر به بازداشت احتمالی رهبران حماس در صورت مخالفت با توافق آتش‌بس غزه

اسماعیل هنیه: پیشنهاد ارائه شده از سوی بایدن در نشست خبری هفته گذشته، از دید حماس غیر قابل قبول است زیرا متضمن آتش‌بس نهایی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تلاش‌های جاری بین‌المللی برای زیر فشار قرار دادن حماس و اسرائیل به منظور دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از مصر و قطر خواست تا فشار بیشتری بر حماس برای قبول پیشنهاد هفته گذشته، وارد کنند.

به نوشته«وال استریت ژورنال»، مقامات آگاه از مذاکرات آتش‌بس فاش کردند که دوحه و قاهره در روزهای اخیر به رهبران حماس اطلاع دادند در صورت عدم موافقت با آتش‌بس، دستگیری و همچنین اخراج و مسدود شدن حساب‌های بانکی و اموال آنها، امری محتمل خواهد بود.

تهدیدات بی‌نتیجه

ظاهر امر اما بیانگر بی‌نتیجه ماندن این تهدیدها است زیرا اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، پنجشنبه گذشته تأکید کرد که با توافقی که شروط حماس را برآورده نمی‌کند، موافقت نخواهد کرد.

هنیه افزود که پیشنهاد ارائه شده از سوی بایدن در نشست خبری یک هفته پیش، از دید حماس غیر قابل قبول است زیرا متضمن آتش‌بس نهایی نیست.

اسامه حمدان، از رهبران حماس نیز توافق آتش‌بس پیشنهادی جو بایدن را صرفا مشتی «کلمات» دانست. او خاطرنشان کرد که حماس هنوز هیچ تعهد کتبی مرتبط با آتش‌بس را دریافت نکرده است.

واشینگتن در انتظار پاسخ حماس

از سویی کاخ سفید، شامگاه جمعه اعلام کرد که همچنان در انتظار دریافت پاسخ رسمی از حماس است.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که رئیس جمهوری آمریکا شنبه 19 خرداد با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود درباره موضوع غزه گفت‌وگو خواهد کرد

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طی روزهای گذشته، زیر فشار شدید وزرای افراطی کابینه ائتلافی خود برای رد توافق با حماس قرار گرفته است.

دیگر وزرا و همچنین خانواده‌های گروگان‌ها خواستار از سرگری معامله بر سر توافقی با حماس هستند که به آزادی گروگان‌ها بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید