اولین اظهار‌نظر اسماعیل هنیه درباره عملیات النصیرات: «توافق نخواهیم کرد»

به گفته منابع بیمارستانی و رسانه‌ای فلسطینی در غزه طی عملیات اسرائیل در اردوگاه النصیرات بیش از 210 غیرنظامی فلسطینی کشته و 400 غیرنظامی فلسطینی دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تاکید وزارت بهداشت غزه مبنی بر بالا رفتن آمار کشته شدگان بر اثر بمباران شدید اسرائیل بر اردوگاه النصیرات طی عملیات آزادسازی 4 گروگان از بند حماس در مرکز نوار غزه، اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی جنبش حماس، تاکید کرد که اسرائیل قادر به تحمیل گزینه‌های خود بر جنبش حماس نخواهد بود.

اسماعیل هنیه، شنبه 19 خرداد در بیانیه‌ای تاکید کرد که حماس هیچ توافقی را که امنیت فلسطینیان را تامین نکند، نخواهد پذیرفت. وی گفت: «اگر اشغالگر (اسرائیل) معتقد است که می‌تواند ایده‌های خود را به زور بر ما تحمیل کند، دچار توهم شده است».

«هیچ توافقی را نخواهیم پذیرفت»

رهبر سیاسی گروه حماس همچنین تاکید کرد که «جنبش با هیچ توافقی که در درجه اول امنیت فلسطینیان را تامین نکند، موافقت نخواهد کرد.»

این اظهارات هنیه پس از آن بیان می‌شود که ارتش اسرائیل ساعات اولیه امروز اعلام کرد که چهار گروگان را زنده و سالم از دو مکان مختلف در اردوگاه النصیرات در مرکز غزه آزاد کرده است.

از سویی ستاد اطلاع‌رسانی و وزارت بهداشت در غزه شنبه اعلام کردند که در بمباران شدید اسرائیل بر اردوگاه النصیرات در نوار غزه بیش از 210 غیرنظامی فلسطینی کشته و 400 غیرنظامی فلسطینی دیگر زخمی شدند.

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» به نقل از سامی ابوزهری، یکی از رهبران حماس، گزارش داد که «آزادسازی 4 گروگان پس از 9 ماه جنگ را دلیلی بر شکست اسرائیل دانست و گفت که این مسأله یک دستاورد نیست.»

از دیگر سو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که کشورش «تسلیم تروریسم نخواهد شد و برای بازگرداندن همه گروگان‌های در بند حماس در غزه تلاش خواهد کرد.» وی افزود: «تا زمانی که ماموریت را به پایان نرسانیم و همه گروگان‌ها را چه زنده و چه مرده به وطن خود برگردانیم آرام نخواهیم نشست.»

این تحولات تشدید‌کننده تنش‌ها در حالی رخ داد که میانجی‌گران (مصر، قطر و ایالات متحده) همچنان در تلاش هستند تا دو طرف متخاصم را برای دستیابی به توافقی که منجر به آتش‌بس و تبادل اسرا شود، تحت فشار قرار دهند.

گزارش ها حاکی از آن است که واشینگتن از دوحه و قاهره خواسته است تا فشارهای بیشتری را بر جنبش حماس برای پذیرش پیشنهادی که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته ارائه داده است، اعمال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید