افشاگری یک مقام آمریکایی؛ واشینگتن به اسرائیل برای بازگرداندن 4 گروگان کمک کرد

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین: آمریکا در ارتباط با کشتاری که اسرائیل امروز [شنبه 19 خرداد] در اردوگاه النصیرات مرتکب شده، مسئول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌که اسرائیل شنبه نوزدهم خرداد اعلام کرد طی حمله شدیدی به اردوگاه النصيرات در مرکز نوار غزه، موفق شده است 4 گروگان اسرائیلی را زنده و سالم از این اردوگاه آزاد کند، در واکنش به اعلام جزئیات این عملیات که به کشته شدن ده‌ها فلسطینی منجر شده است، یک مقام آمریکایی به وب‌سایت «آکسیوس» فاش کرد که یک تیم آمریکایی به اسرائیل در آزادسازی این چهار گروگان کمک کرده است.

این منبع توضیح داد که یک تیم جستجوی آمریکایی در اسرائیل به انجام این عملیات در النصیرات کمک کرده است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «صبح امروز، نوعا ارغمانی (25 ساله)، ألموع مئیر (21 ساله)، آندری کوزلوف (27 ساله) و شلومی زیو (40 ساله) آزاد شدند.»

او گفت که این چهار گروگان اسرائیلی، هفت اکتبر سال گذشته، حین شرکت در یک کنسرت موسیقی در جنوب اسرائیل به همراه ده‌ها تن دیگر در حمله حماس به گروگان گرفته و به غزه منتقل شدند.

تبادل شدید آتش

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرد عملیات نیروهای اسرائیلی برای آزادسازی چهار گروگان، از اردوگاه النصيرات، با تبادل شدید آتش با نیروهای حماس همراه بوده است. او افزود ارتش اسرائیل به عملیات‌ آزادسازی 120 گروگان دیگر ادامه خواهد داد.

واکنش حماس

در اولین واکنش حماس به اعلام آزادی چهار گروگان اسرائیلی، یکی از مسئولان این گروه به خبرگزاری «رویترز» گفت: «آزادی چهار گروگان پس از 9 ماه دستاورد نیست، بلکه نشانه‌ای از شکست است.»

حماس همچنین در واکنش به خبرها مبنی بر نقش داشتن آمریکا در عملیات نجات گروگان‌های اسرائیلی چنین ایفای نقشی را شاهدی بر اثبات مشارکت ایالات متحده در «جنایت‌های جنگی» در غزه دانست.

210 کشته و 400 زخمی در النصیرات

ستاد اطلاع‌رسانی و وزارت بهداشت در غزه شنبه اعلام کردند که در بمباران شدید اسرائیل بر اردوگاه النصیرات در نوار غزه بیش از 210 غیرنظامی فلسطینی کشته و 400 غیرنظامی فلسطینی دیگر زخمی شدند.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین طی بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا در ارتباط با کشتاری که اسرائیل امروز [شنبه 19 خرداد] در اردوگاه النصیرات مرتکب شده، مسئول است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از جامعه بین‌المللی خواست تا برای پایان دادن به تراژدی که مردم فلسطین با آن در کرانه باختری و نوار غزه مواجه هستند، اقدام کند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم برای بررسی کشتار اردوگاه النصیرات جلسه اضطراری تشکیل دهد.

کشته شدن سرباز اسرائیلی

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در نشست خبری اعلام کرد صدها سرباز در این عملیات ویژه شرکت داشتند که شامل تبادل آتش سنگین از زمین، دریا و هوا برای نجات چهار گروگان زنده در غزه بوده است. او ضمن اشاره به این‌که برنامه‌ریزی این عملیات هفته‌ها طول کشید، اضافه کرد یک پلیس اسرائیلی در جریان این درگیری‌ها به شدت مجروح شده است.

خبرنگار العربیه نیز از کشته شدن یک سرباز نیروی ویژه اسرائیل در عملیات بازگرداندن گروگان‌ها در غزه خبر داد.

اسرائیل تسلیم نمی‌شود

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شنبه طی سخنرانی در این‌باره گفت «اسرائیل در برابر تروریسم تسلیم نمی‌شود».

نتانیاهو با بیان این‌که عملیات آزادسازی گروگان‌ها از النصیرات پیچیده بود گفت یکی از اعضای یگان «الیمام» در حین انجام عملیات برای آزادسازی گروگان‌ها از النصیرات کشته شد.

وی با اظهار این که عملیات آزادسازی با شجاعت و مبتکرانه به طور بی‌سابقه‌ای انجام شد، تاکید کرد که اسرائیل همه گروگان‌های خود را به این نحو یا دیگر شیوه‌ها باز می‌گرداند و هیچ محدودیتی برای بازگرداندن گروگان‌های خود به میهن نخواهد شناخت.

در همین راستا یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که عملیات آزادسازی گروگان‌ها تحت بمباران شدید و در یکی از پیچیده‌ترین محیط‌های شهری انجام شد.

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش کردند که نتانیاهو و گالانت پنج‌شنبه بدون اطلاع دادن به بنی گانتز طرح عملیات آزاد‌سازی 4 گروگان‌ از غزه را تصویب کردند.

به تعویق افتادن استعفای بنی گانتز

بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل، که قرار بود امروز شنبه طی یک سخنرانی استعفای خود از دولت نتانیاهو را اعلام کند، بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که سخنرانی خود را به تعویق انداخته است. این تعویق به دنبال اعلام ارتش اسرائیل مبنی بر آزادی چهار گروگان زنده از اردوگاه النصيرات صورت گرفت.

بنی گانتز، سیاستمدار میانه‌رو، قرار بود امشب استعفای خود را از دولت اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، اعلام کند. گانتس به نتانیاهو تا هشتم ژوئن مهلت داده بود راهبرد مشخصی برای وضعیت نوار غزه پس از جنگ ارائه دهد. به‌رغم این که استعفای او تهدید فوری برای ائتلاف حاکم که 64 کرسی از مجموع 120 کرسی کنست را در اختیار دارد، محسوب نمی‌شود، اما احتمالا تاثیرات جدی در اسرائیل به‌دنبال خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید