ارتش اسرائیل چهار گروگان را از نوار غزه خارج کرد

حماس اعلام کرد آزادی‌ چهار گروگان‌، پس از 9 ماه، نشانه‌ای از شکست تل‌آویو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حمله شدید به اردوگاه النصيرات در مرکز نوار غزه که به کشته شدن ده‌ها فلسطینی منجر شد، ارتش اسرائیل، شنبه 19 خرداد، اعلام کرد چهار گروگان اسرائیلی را زنده و سالم از این اردوگاه آزاد کرده است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «صبح امروز، نوعا ارغمانی (25 ساله)، ألموع مئیر (21 ساله)، آندری کوزلوف (27 ساله) و شلومی زیو (40 ساله) آزاد شدند.»

این چهار گروگان، هفت اکتبر سال گذشته، در یک اجرای موسیقی در جنوب اسرائیل شرکت کرده بودند و به همراه ده‌ها تن دیگر در حمله حماس گروگان گرفته شدند.

تبادل شدید آتش

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرد عملیات نیروهای اسرائیلی برای آزادسازی چهار گروگان، از اردوگاه النصيرات، با تبادل شدید آتش با نیروهای حماس همراه بوده است. او اضافه کرد ارتش اسرائیل به عملیات‌ آزادسازی 120 گروگان دیگر ادامه خواهد داد.

واکنش حماس

در اولین واکنش حماس به اعلام آزادی چهار گروگان اسرائیلی، یکی از مسئولان این گروه به خبرگزاری «رویترز» گفت: «آزادی چهار گروگان پس از 9 ماه دستاورد نیست، بلکه نشانه‌ای از شکست است.»

آسیب یک پلیس اسرائیلی

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در نشست خبری اعلام کرد صدها سرباز در این عملیات ویژه شرکت داشتند که شامل تبادل آتش سنگین از زمین، دریا و هوا برای نجات چهار گروگان زنده در غزه بوده است. او ضمن اشاره به این‌که برنامه‌ریزی این عملیات هفته‌ها طول کشید، اضافه کرد یک پلیس اسرائیلی در جریان این درگیری‌ها به شدت مجروح شده است.

استعفای بنی گانتس عقب افتاد

بنی گانتس، عضو شورای وزرای جنگ اسرائیل، که قرار بود امروز شنبه در یک سخنرانی استعفای خود از دولت را اعلام کند، بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که سخنرانی خود را به تعویق انداخته است. این تعویق به دنبال اعلام ارتش اسرائیل مبنی بر آزادی چهار گروگان زنده از اردوگاه النصيرات صورت گرفت.

بنی گانتس، سیاستمدار میانه‌رو، قرار بود امشب استعفای خود را از دولت اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، اعلام کند. گانتس به نتانیاهو تا هشتم ژوئن مهلت داده بود راهبرد مشخصی برای وضعیت نوار غزه پس از جنگ ارائه دهد. به‌رغم این که استعفای او تهدید فوری برای ائتلاف حاکم که 64 کرسی از مجموع 120 کرسی کنست را در اختیار دارد، محسوب نمی‌شود، اما ممکن است تأثیرات جدی در اسرائیل داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید