گزارش سی‌آی‌ای: نتانیاهو از ارائه طرحی برای غزه طفره می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ارزیابی آژانس مرکزی اطلاعات «سی‌آی‌ای» که در هفته جاری میان برخی از مقامات آمریکایی توزیع شده، نشان می‌دهد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل معتقد است که می‌تواند از مساله ارائه طرح پیشنهادی پساجنگ غزه طفره برود.

با وجود تهدید برخی از وزرای دولت نتانیاهو مبنی بر استعفا، در صورت عدم تدوین برنامه مشخص برای سرنوشت نوار غزه و مقابله با فشارهای دولت آمریکا در این خصوص، نخست وزیر اسرائیل هنوز این مساله را نادیده گرفته است.

در گزارش «سی‌آی‌ای» آمده است که نخست‌وزیر اسراییل بر این باور است که می تواند حمایت فرماندهان امنیتی خود را حفظ کند و از «انشعاب» جناح راست ائتلاف خود با به کار بردن «عبارات مبهم» درباره آینده غزه، جلوگیری کند.

این ارزیابی همچنین نشان داد که چگونه نتانیاهو در قبال فشار اعضای دولت خود و دولت بایدن برای تعیین «وضعیت نهایی» در غزه، سر باز می‌زند.

آژانس مرکزی اطلاعات هشدار داده که آنچه نتانیاهو پیشتر به طور علنی در مورد امتناع خود از شرکت در بحث آینده غزه قبل از پایان جنگ و اجرای برخی عملیات امنیتی یاد کرده بود، ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

یکی از این عملیات، بر اساس برنامه‌های نتانیاهو، حذف محمد الضیف، رهبر نظامی حماس در غزه است.

این در حالی است که اسرائیل در گذشته بارها تلاش کرده بود تا الضیف را هدف قرار دهد اما با وجود اصابت و مجروح شدن او، موفق به حذفش نشد.

یک منبع اطلاعاتی آگاه در این باره گفت که ارزیابی «سی‌آی‌ای» - که قبلاً علنی نشده بود - یکی از آخرین ارزیابی‌های اطلاعاتی از طرز فکر نتانیاهو بود.

این در حالی است که دولت بایدن به اسرائیل و به ویژه نتانیاهو به عنوان یک متحدی که اقداماتش غیرقابل پیش‌بینی شده، می‌نگرد.

این گزارش در حالی منتشر شده که تلاش‌های میانجی‌گران بین‌المللی (آمریکا، قطر و مصر) برای دستیابی به توافقی میان حماس و اسرائیل به هدف رسیدن به آتش‌بس دائمی، تبادل اسرا و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه، همچنان ادامه دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل ماه‌ها است از واگذاری مدیریت پس از جنگ غزه به تشکیلات خودگردان فلسطینی خودداری می‌کند و آن را به حمایت از حماس متهم می‌کند.

هم‌زمان، واشنگتن تلاش می‌کند نتانیاهو را متقاعد کند تا پس از ارائه اصلاحاتی در نوار غزه و تعهد برای مبارزه با فساد، حکومت باریکه را به تشکیلات خودگردان فلسطین بسپارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید