درخواست واشینگتن از قطر برای اعمال فشار بر حماس؛ قبول توافق با اسرائیل یا اخراج

یک منبع آمریکایی: مصر، سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای از حماس در رابطه با پیشنهاد اخیر دریافت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه آینده در هشتمین سفر خود از زمان آغاز جنگ غزه، راهی اسرائیل خواهد شد، دولت ایالات متحده همچنان به اعمال فشار به هدف دستیابی به توافق آتش‌بس حماس و اسرئیل، ادامه می‌دهد.

«سی‌ان‌ان»، جمعه، 18 خرداد گزارش داد که به گفته مسئولان آگاه آمریکایی، واشینگتن از برخی هم‌پیمانان خود در منطقه خواسته است، حماس را برای پذیرش پیشنهاد جمعه گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، زیر فشار بگذارند.

این محافل تاکید کردند که دولت بایدن، قطر، مصر و ترکیه را به افزایش فشار بر حماس از طریق محدود کردن فعالیت مسئولان این گروه تا تهدید به اخراج آنها، ترغیب کرده است.

بر اساس همین گزارش، مسئولان مزبور فاش کردند که دولت بایدن از این کشورها خواست، حساب‌های بانکی اعضای حماس را مسدود و امکان سفر و تردد آزادانه آنها در منطقه را محدود کنند.

اخراج از دوحه

به گفته یکی از مسئولان آمریکایی، واشینگتن همچنین از قطر که میزبان دفتر سیاسی حماس است خواسته تا اعلام کند در صورت عدم پذیرش توافق از سوی حماس، این گروه را اخراج خواهد کرد.

این مسئول افزود، با گذشت چند ماه پس از هشدار به حماس نسبت به خطرات ناشی از عدم پذیرش توافق با اسرائیل و امکان اخراج مسئولان این گروه از دوحه، مسئولان قطر در حال حاضر عملا حماس را به اخراج از این کشور تهدید کردند.

از سویی در بحبوحه این فشارها، یک مقام آمریکایی توضیح داد که دولت بایدن بر این باور است که فرصتی برای انعقاد آتش‌بس و توافق تبادل اسرا وجود دارد.

فشار مصر بر حماس

یک منبع دیگر نیز گفت که مصر، سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای از حماس در رابطه با پیشنهاد اخیر دریافت کرده است، اگرچه از ارائه جزئیات دقیق در مورد این علائم، خودداری کرد.

همین منبع افزود که قاهره به نوبه خود، فشار زیادی را بیش از گذشته بر حماس برای موافقت با این توافق اعمال می‌کند.

انتظار می‌رود حماس در روزهای آینده به پیشنهاد اسرائیل که هفته گذشته توسط بایدن ارائه شد، پاسخ دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید