حماس: طرح آتش‌بس بایدن در غزه «صرفا حرف» است

حمدان: حماس آماده پذیرش هرگونه توافقی است که خواسته‌های اصلی این گروه مبنی بر آتش‌بس در غزه و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از باریکه را محقق کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسامه حمدان، از رهبران حماس، پنج‌شنبه 17 خرداد توافق آتش‌بس در غزه را که در طرح پیشنهادی از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح شده، صرفا مشتی «کلمات» دانست و گفت که این گروه، هیچ تعهد کتبی در رابطه با این وقفه، دریافت نکرده است.

حمدان به خبرگزاری فرانسه گفت: «هیچ پیشنهادی وجود ندارد، بلکه جملاتی است که بایدن طی یک سخنرانی گفته و تا این لحظه، آمریکایی‌ها چیزی مستند یا مکتوب ارائه نکرده‌اند که بیانگر تعهد و التزام آنها به گفته‌های بایدن در این سخنرانی‌ باشد.»

طبق گفته حمدان، بایدن عملا کوشید بر «مخالفت اسرائیل» با توافقی که پیشتر در ماه مه ارائه شده و حماس با آن موافقت کرده بود، سرپوش بگذارد.

«آماده پذیرش هرگونه توافق هستیم»

حمدان خاطرنشان کرد که حماس آماده پذیرش هرگونه توافقی است که خواسته‌های اصلی این گروه مبنی بر آتش‌بس در غزه و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از باریکه را محقق کند.

از سویی متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه ابراز امیدواری کرد که «در اسرع وقت پاسخی از حماس دریافت شود».

میلر به خبرنگاران در واشینگتن گفت: «ما معتقدیم، اعلام آتش‌بس، یک اولویت فوری است و بعد از آن، آغاز به کاهش رنج روزانه در غزه».

پس از این که بایدن از طرح خود رونمایی کرد، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که این طرح «کامل نیست».

دور جدید میانجیگری

قطر، آمریکا و مصر ماه‌هاست که برای دستیابی به جزئیات مربوط به آتش‌بس در غزه، میانجیگری می‌کنند.

دور تازه مذاکرات، چهارشنبه با دیدار ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» با مقامات ارشد قطر و مصر در دوحه برای بررسی پیشنهاد بایدن، آغاز شد.

پیشنهاد بایدن که اساسا از سوی اسرائیل ارائه شده، شامل سه مرحله است که فاز اول، آتش‌بس 6 هفته‌ای، آزادی 30 اسیر و سپس آزادی همه اسرا، فاز دوم، عقب‌نشینی اسرائیل از غزه و بازگشت آوارگان و سرانجام فاز سوم که به بازسازی غزه و حاکمیت آن مربوط می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید