تلاش واشینگتن برای منصرف کردن گانتز از استعفا

گانتز و گادی آیزنکوت، دو عضو شورای جنگ اسرائیل حدود 3 هفته پیش با تهدید به استعفا به نتانیاهو تا 8 ژوئن مهلت دادند تا برنامه روز پساجنگ غزه را تصویب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که بنی گانتز، عضو شورای جنگ سه نفره اسرائیل، ماه گذشته تهدید کرد در صورت عدم تصویب طرح جدیدی برای جنگ غزه تا 8 ژوئن (19خرداد)، از کابینه به ریاست بنیامین نتانیاهو استعفا خواهد داد، تلاش‌های آمریکا برای منصرف کردن او از استعفا، شدت گرفته است.

به گزارش کانال «کان 11» اسرائیل، مقامات آمریکایی در روزهای گذشته ضمن تماس با گانتز کوشیدند با توجه به مذاکراتی که در حال حاضر برای دستیابی به یک توافق جدید در جریان است، مانع خروج او از کابینه جنگ شده یا دست‌کم این استعفا را به تعویق بیاندازند.

نکته اساسی این است که واشینگتن، گانتز را از محافل نزدیک به خود قلمداد می‌کند که از نرمش بیشتری در مقایسه با نتانیاهو برخوردار است.

محافل نزدیک به گانتز، نتانیاهو را متهم می‌کنند که هیچ تلاشی حتی در راستای ممانعت از انحلال کابینه ائتلافی خود انجام نمی‌دهد.

مذاکرات گسترده کابینه نتانیاهو

گانتز اخیراً درخواست‌های زیادی از خانواده‌های ربوده‌شدگان مبنی بر عدم خروج از کابینه تا حصول توافقی با حماس که منجر به آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه شود، دریافت کرده است اما طبق برنامه کنونی گانتز، او باید تا شامگاه شنبه (فردا) از کابینه استعفا دهد.

از سویی دفتر نتانیاهو یکشنبه آینده را به عنوان تاریخ مذاکرات گسترده وزیران درباره غزه، مشخص کرده است که یک روز پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی گانتز است.

بر اساس گزارش خبرنگار العربیه، نشست وزیران که قرار بود روز گذشته برگزار شود، بدون توضیح دلیل، لغو شد.

گانتز و گادی آیزنکوت، دو عضو شورای جنگ اسرائیل حدود 3 هفته پیش با تهدید به استعفا به نتانیاهو تا 8 ژوئن مهلت دادند تا برنامه روز پساجنگ غزه را تصویب کند. دو وزیر مزبور حتی پس از پایان جنگ، بر سر کنترل اسرائیل بر غزه با نخست وزیر اختلاف نظر دارند.

گانتز در سخنرانی خود در آن زمان همچنین خواستار تدوین یک برنامه سازماندهی شده برای دستیابی به شش هدف شد که عبارتند از: بازگشت گروگان‌ها، شکست حماس، خلع سلاح نوار غزه، مشخص کردن جایگزین برای اداره آن، بازگشت اهالی شمال اسرائیل به خانه‌های خود تا اول سپتامبر و همچنین تصویب طرح خدمت سربازی در اسرائیل.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید