حمایت 17 کشور از ابتکار سه‌ مرحله‌ای آتش‌بس در غزه

با وجود تلاش‌های میانجی‌گران قطر، مصر و آمریکا برای دستیابی به توافق آتش‌بس، جنگ در نوار غزه همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا و 16 کشور دیگر در بیانیه‌ای مشترک از حماس و اسرائیل خواستند، با ارائه امتیازاتی به‌ همدیگر، به توافق آتش‌بس در نوار غزه دست پیدا کنند. 17 کشور از پیشنهاد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای توقف درگیری‌ها و تبادل زندانیان حمایت کردند.

جزئیات مذاکرات پشت پرده

با اینکه امکان دستیابی به توافق اسرائیل و حماس هنوز مشخص نیست، جزئیات جدیدی از پیشنهاد بایدن منتشر شده است.

دیوید ایگناتیوس، ستون‌نویس آمریکایی، در روزنامه «واشینگتن پست» گزارش داد که مذاکره‌کنندگان قطری، مصری و آمریکایی سندی به طرف فلسطینی ارائه داده‌اند که شامل جزئیات نحوه اجرای آتش‌بس است. یک منبع آگاه نیز تأیید کرد که این سند شامل برنامه‌ای برای بازسازی غزه است.

تسهیل کمک‌های انسانی و بازسازی غزه

بر اساس این سند، از روز اول آتش‌بس، اسرائیل اجازه ورود کمک‌های انسانی از جمله ورود روزانه 600 کامیون به نوار غزه را خواهد داد. از این بین 50 کامیون حامل سوخت خواهد بود. شمال غزه نیز 300 کامیون از این کمک‌ها را دریافت می‌کند که شامل سوخت برای راه‌اندازی مجدد نیروگاه برق غزه است. همچنین، 60 هزار خانه موقت و 200 هزار چادر برای پناهندگان فراهم می‌شود.

بهبود زیرساخت‌های غزه

این سند به بهبود زیرساخت‌های غزه از جمله جاده‌ها، سیستم‌های برق، آب و فاضلاب اشاره می‌کند. سند ارائه شده تاکید می‌کند اسرائیل اجازه ورود تجهیزات لازم برای بازسازی غزه را خواهد داد. سازمان ملل، مصر و قطر نیز به بازسازی خانه‌ها و مدارس کمک خواهند کرد.

چشم‌انداز آینده

اگر دو طرف به توافق برسند، غزه پس از ماه‌ها ویرانی روند بازسازی و بهبود را آغاز خواهد کرد. با این حال، مذاکرات همچنان ادامه دارد و دولت اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، در اعلام رسمی موافقت خود با این پیشنهاد تردید دارد. حماس خواستار پیوستگی مراحل سه‌گانه توافق است، به‌گونه‌ای که مرحله سوم به توقف دائمی جنگ منجر شود؛ درخواستی که اسرائیل آن را رد کرده است. اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، تأکید کرد حماس خواهان پایان جنگ و خروج اسرائیل از نوار غزه در چارچوب طرح آتش‌بس است.

پیشنهاد سه‌ مرحله‌ای بایدن

سند پیشنهادی بایدن شامل یک توافق سه مرحله‌ای است. مرحله اول با آتش‌بس شش هفته‌ای آغاز می‌شود که در طی آن حدود 30 گروگان اسرائیلی، شامل زنان، مجروحان و سالمندان، در مقابل صدها زندانی فلسطینی آزاد خواهند شد.

در مرحله دوم، تمامی گروگان‌های اسرائیلی از جمله سربازان آزاد می‌شوند و آوارگان فلسطینی به مناطق خود بازمی‌گردند. همچنین، نیروهای اسرائیلی از این مناطق خارج می‌شوند و در نهایت، جنگ به صورت دائمی متوقف و ارتش اسرائیل به طور کامل از غزه خارج می‌شود. در مرحله سوم و نهایی نیز، بازسازی کامل نوار غزه‌ بررسی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید