بازداشت 16 نفر در پی حمله به سفارت آمریکا در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه ارتش لبنان روز گذشته از دستگیری 5 نفر در ارتباط با حمله یک شهروند سوری به سفارت آمریکا در منطقه «عوکر» لبنان خبر داد، تعداد بازداشت شدگان در رابطه با این حمله در شرق کشور افزایش یافت.

به گزارش رسانه‌های محلی، پنج‌شنبه 17 خرداد تعداد افرادی که نیروهای امنیتی در ارتباط با این حمله بازداشت کرده‌اند، به 16 نفر رسیده است.

یک منبع قضایی به نقل از «قیس الفرج» مهاجم سوری که روز گذشته بر اثر تیراندازی ارتش به شدت مجروح شد، گفت که این کار را «در حمایت از غزه» انجام داده است.

این منبع همچنین افزود مهاجم به شدت مجروح شده است.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، یک مقام امنیتی گفت: «یک کارمند لبنانی بر اثر تیراندازی مهاجم از ناحیه چشم زخمی شده است.»

این فرد مسلح ساکن «مجدل عنجر» در شرق کشور، عملیات را «به تنهایی» انجام داده است.

این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که مهاجم نشان «داعش» را بر روی سینه خود داشته است.

پس از تیراندازی ارتش به مهاجم، فیلم‌های ویدئویی از او آغشته به خون با ژاکتی با عبارت «خلافت» به نشانه داعش پخش شد.

این اولین حمله نیست

این اولین حمله از نوع خود نیست، زیرا یک فرد مسلح در سپتامبر 2023 به سمت سفارت آمریکا نیز تیراندازی کرد. اما در این حمله به هیچ کس آسیبی نرسید.

مقامات لبنانی در آن زمان از دستگیری عامل حمله خبر دادند و تایید کردند که او فقط یک کارگر تحویل‌دهنده بوده که به خاطر توهین یک افسر امنیتی، قصد «انتقام» را داشته است.

این حادثه با سی و نهمین سالگرد حمله با خودروی بمب گذاری‌شده مصادف شده بود که در سال 1984، ساختمان سفارت را در منطقه «عوکر» در شمال بیروت، هدف قرار داد و 11 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت و واشینگتن حزب‌الله لبنان را مسئول آن دانست.

انتقال مکان سفارت آمریکا در سال 1984 به عوکر پس از آن بود که ساختمان قبلی سفارت در منطقه عین‌المریسه در غرب بیروت در 18 آوریل 1983 در معرض انفجار انتحاری بزرگی با استفاده از کامیون بمب‌گذاری‌شده قرار گرفت که منجر به کشته‌شدن 63 نفر شد.

در آن زمان، سازمانی که خود را «جهاد اسلامی» می‌نامید، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و واشینگتن تایید کرد که این سازمان با حزب‌الله مرتبط است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید