اروپا پس از تهدید بنی گانتز علیه لبنان نسبت به خطر گسترش جنگ غزه هشدار داد

ارتش اسرائیل پنج‌شنبه از کشته ‌شدن یک سرباز خود در مرز با لبنان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا در واکنش به تشدید فزاینده درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل طی روزهای اخیر و تکرار حملات متقابل دو طرف در روز پنج‌شنبه 17 خرداد، در پی تاکید اخیر گانتز بر لزوم آمادگی برای شرایط «سخت‌تر» زنگ خطر را درباره احتمال گسترش جنگ غزه به صدا درآورد.

اتحادیه اروپا نیز خواستار حفظ خویشتن‌داری و جلوگیری از تشدید تنش‌های بیشتر در مرزهای اسرائیل و لبنان شد.

در همین راستا این بلوک پنج‌شنبه بر ضرورت توقف تشدید تنش‌ها و جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه تأکید کرد.

در نتیجه ادامه تنش‌ها در جبهه شمالی ارتش اسرائیل پنج‌شنبه از کشته ‌شدن یک سرباز خود در مرز با لبنان خبر داد.

لزوم آمادگی برای سخت‌ترین جنگ

پیش از آن بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائيل، از مقامات محلی در شمال اسرائیل خواست تا با توجه به تشدید تنش‌ها در جبهه نبرد با حزب‌الله، برای روزهای «سخت‌تر» آماده شوند.

گانتز در جلسه‌ای که سه‌شنبه گذشته با تعدادی از روسای شهرداری‌ها و شوراهای محلی شمال این کشور برگزار کرد، همچنین افزود: «برای نبردی سخت‌تر که ممکن است به جنگ منجر شود، آماده شوید.»

وی افزود: «معتقدم دولت لبنان و حزب‌الله نیز خواهان جنگ گسترده‌تر نیستند، اما لازم است قبل از اینکه حزب الله وارد جنگ گسترده‌تری شود، آن را تحت فشار بگذاریم.»

این هشدارها پس از آن صادر شد که مقامات ارشد سیاسی در اسرائیل این هفته پس از تشدید تنش در شمال، گفت‌وگویی را پشت درهای بسته برگزار کردند. بنی گانتز و گادی آیزنکوت اعضای شورای جنگ اسرائیل گفتند دولت باید برای رسیدن به توافق با حماس تلاش کند تا جنگ را به شمال تغییر مسیر دهد.

فسفر سفید

از ابتدای جنگ در نوار غزه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شد، نیروهای حزب الله و اسرائیل تقریبا روزانه تبادل آتش داشتتند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این حملات منجر به کشته شدن بیش از 450 نفر در لبنان، از جمله 88 غیرنظامی و حدود 360 عضو حزب الله شده است.

همچنین اسرائیل آمار خسارت‌های انسانی خود در این درگیری‌های مرزی تاکنون را شامل کشته شدن 14 نظامی و 11 غیرنظامی اعلام کرده است.

لبنان، اسرائیل را به استفاده از بمب‌های حاوی فسفر سفید در حملات به جنوب این کشور که باعث آتش‌سوزی و آسیب شدید به محیط زیست و مردم می‌شود، متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید