دیدار رهبران امنیتی مصر، قطر و آمریکا در دوحه برای گفت‌وگو درباره آتش‌بس غزه

رسانه‌های مصری: هیئتی از جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به دعوت مصر برای گفت‌وگو درباره تحولات غزه وارد قاهره شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های مصری به نقل از یک منبع بلندپایه گزارش دادند که قطر، چهارشنبه 16 خرداد، میزبان نشست رهبران امنیتی مصر، قطر و آمریکا است تا درباره ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس غزه گفت‌وگو کنند.

به گفته این منبع، هیئت امنیتی مصر تماس‌های خود را برای پیشبرد مسیر مذاکره دستیابی به آتش‌بس در غزه افزایش داده است.

وبسایت «آکسیوس» گزارش داد که ویلیام برنز، رئیس «سی‌آی‌ای» و برت مک‌گورک، مشاور ارشد بایدن در امور خاورمیانه، از منطقه بازدید خواهند کرد، تا برای توافق آتش‌بس در غزه، بر طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی فشار اعمال کنند.

رسانه‌های مصری گزارش دادند که هیئتی از «جنبش جهاد اسلامی» برای بررسی اوضاع غزه وارد قاهره شده است. بر اساس این گزارش، هیئت جهاد اسلامی به ریاست زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، در پاسخ به دعوت مصر برای بررسی وضعیت فلسطین و آنچه مربوط به نوار غزه می‌شود، از قاهره بازدید می‌کند.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که شورای جنگ این کشور از آمریکا ضمانت‌هایی درخواست خواهد کرد که به تل‌آویو اجازه می‌دهد، در صورت نقض توافق آتش‌بس احتمالی در نوار غزه، به جنگ علیه حماس ادامه دهد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از یک مقام دولتی نوشت که درخواست تل‌آویو برای دریافت ضمانت‌ از آمریکا، احتمال دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه را کاهش می‌دهد.

بر اساس آمار رسمی اسرائیل، در پی حمله بی‌سابقه‌ هفت‌اکتبر حماس، هزار و 194 اسرائیلی، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شدند.

حماس در حمله هفت اکتبر ، 251 اسرائیلی را به گروگان گرفت که 120 نفر از آنها هنوز در غزه نگه‌داری می‌شوند. ارتش اسرائیل می‌گوید 41 نفر از گروگان‌ها در نوار غزه کشته شدند.

به گفته وزارت بهداشت نوار غزه، حملات هوایی، موشکی و زمینی اسرائیل به غزه که از هفت اکتبر آغاز شد، تاکنون به کشته شدن حداقل 36 هزار و 550 نفر، که بیشتر آنها غیرنظامی‌اند، منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید