فیصل المقداد: شرط هر گونه مذاکره با ترکیه عقب‌نشینی نیروهای آن از خاک سوریه است

ترکیه اخیرا تهدید کرده است که علیه تشکیلات خودگردان تحت رهبری کُردها در شمال شرق سوریه که برای برگزاری انتخابات شورای شهرداری در هفته آینده آماده می‌شود، اقدام خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه، سه‌شنبه 15 خرداد گفت سوریه تنها در صورتی با ترکیه مذاکره خواهد کرد که آنکارا خروج نیروهایش از تمام مناطق سوری تحت کنترل آن را اعلام کند.

اظهارات المقداد در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با علی باقری کنی، سرپرست وزارت خارجه ایران، پس از آن بیان شد که ترکیه اخیراً تهدید کرده بود که اقداماتی را علیه تشکیلات خودگردان تحت رهبری کُردها در شمال شرق سوریه که برای برگزاری انتخابات شورای شهرداری در هفته آینده آماده می‌شود، اتخاذ خواهد کرد.

ترکیه از سال 2016 تاکنون سه عملیات برون‌مرزی را در خاک سوریه آغاز کرده و برخی مناطق را در شمال این کشور به کنترل خود در آورده است.

تلاش‌ها برای برقراری آشتی میان سوریه و ترکیه از اوایل سال 2023 به‌رغم دیدارهایی که میان وزرای خارجه و دفاع دو کشور در مسکو برگزار شد، با شکست مواجه شده است.

وزیر خارجه سوریه، در ادامه گفت که شرط اساسی هر گونه مذاکراتی میان سوریه و ترکیه، اعلام آمادگی آنکارا برای عقب‌نشینی نیروهای آن از قلمرو ما است که آن تحت اشغال خود درآورده است. ما با کسانی که سرزمین‌های‌مان را اشغال کرده‌اند، مذاکره نمی‌کنیم.»

باقری کنی نیز با بیان این‌که تهران همواره حامی تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه به ویژه سوریه است، گفت: «از سوریه در نبرد با تروریسم حمایت کرده و می‌کنیم.»

ایران و روسیه، حامیان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در گذشته به دنبال میانجی‌گری میان ترکیه و سوریه بوده‌اند.

المقداد درباره حمایت ترکیه از گروه‌های مسلح سوری در شمال این کشور گفت: «ترکیه نمی‌تواند به اشغال سرزمین‌های سوریه و به حمایت از سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه ادامه دهد.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته طی اظهاراتی تهدیدآمیز گفت که آنکارا علیه تشکیلات تحت رهبری کُردها در شمال سوریه، که آنها را به ارتباط داشتن با گروه‌های شبه‌نظامیان ممنوعه متهم می‌کند‌، اقدام خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت تشکیلات تحت رهبری کُردها در شمال سوریه اگر به برنامه‌های خود برای برگزاری انتخابات محلی در 11 ژوئن در منطقه ادامه دهند، در اقدام علیه آنها تردید نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید