هیئتی از حماس برای گفت‌وگو درباره پیشنهاد آتش‌بس به‌ قاهره می‌رود

وزیر خارجه مصر: اظهارات اولیه حماس نشان می‌دهد که این گروه پیشنهاد فعلی مبادله اسرا و توقف جنگ در غزه را «مثبت» ‌دانسته و آنچه باقی مانده پاسخ اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیئتی از سوی گروه حماس [امروز] سه‌شنبه پانزدهم خرداد وارد قاهره می‌شود تا درباره پیشنهاد آتش بس در غزه با میانجی‌های مصری و قطری گفت‌وگو کند.

به گزارش وبسایت «اکسیوس» به نقل از مقامات اسرائیلی، حماس پیشنهاد آتش‌بس غزه که از سوی جو بایدن مطرح شد را به طور کامل رد نمی‌کند بلکه درخواست ایجاد اصلاحاتی در آن خواهد کرد.

اما درباره حضور اسرائیل در مذاکرات قاهره، منابع مطلع به کانال اسرائیلی «کان» تأکید کردند که شورای جنگ تصمیم گرفت تا زمانی که سیگنال‌های مثبتی از میانجی‌ها دریافت نشود، هیئتی به قاهره اعزام نکند.

در همین رابطه سامح شکری، وزیر خارجه مصر گفت که اظهارات اولیه حماس نشان می‌دهد که این گروه پیشنهاد فعلی مبادله اسرا و توقف جنگ در غزه را «مثبت» دانسته و آنچه باقی مانده پاسخ اسرائیل است.

اين در حالى است كه کاخ سفید گفته است، حماس تنها مانع آتش‌بس کامل و دستیابی به توافق است. كاخ سفيد پیشنهاد بایدن را فرصتی برای برقرارى آتش‌بس در غزه مى‌داند.

کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که اسرائیل آماده پیشبرد شرایط پیشنهادی است که هفته گذشته توسط جو بایدن اعلام شد.

در همین حال لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، گفت که واشینگتن پیش‌نویس قطعنامه ایالات متحده را بین اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرد تا از پیشنهاد فعلی برای پایان‌دادن به جنگ در غزه از طریق آتش‌بس و توافق برای آزادی بازداشت شدگان حمایت کند.

گرینفیلد با بیان اینکه بسیاری از رهبران و دولت‌های منطقه از این طرح حمایت کردند، از شورای امنیت خواست به آنها بپیوندد.

او همچنین خواستار اجرای بدون تاخیر و بدون قید و شرط دیگر برای این توافق شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید