گالانت: هر توافقی در مورد غزه باید شامل برچیده شدن حماس باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه چهارهم خرداد تاکید کرد که هر توافقی باید شامل پایان دادن به حماس باشد.

گالانت، در جریان تماس روز گذشته خود به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت که حماس به عنوان یک مرجع حاکم و نظامی در نوار غزه باید برچیده شود.

جایگزین حماس

وزیر دفاع اسرائیل با تاکید بر اینکه هرگونه توافق احتمالی باید شامل برچیدن کامل حماس باشد، افزود با بلینکن درباره معرفی یک گزینه جایگزین برای تشکیلات حماس در نوار غزه گفت‌وگو کرده است اما او مشخص نکرد که جایگزین حماس چه کسی خواهد بود.

بلینکن روز گذشته از آنچه که او «تمایل اسرائیل برای رسیدن به توافق» توصیف کرد، تمجید کرد و گفت که اکنون توپ در زمین حماس است.

گروه حماس پیشتر تاکید کرد، پیشنهاد روز جمعه گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، دارای شاخص‌های مثبتی است و این گروه به دیده مثبت به آن می‌نگرد.

اظهارات گالانت همراه با تأکید دفتر نتانیاهو مبنی بر اینکه طرح پیشنهادی آتش‌بس شامل توقف دائمی جنگ در نوار غزه نمی‌شود، بیان شده است.

فشار داخلی بر نتانیاهو

دولت نتانیاهو برای رد طرح ارائه شده توسط بایدن از سوی برخی وزرای افراطی به رهبری ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی و بزالل اسموتریچ وزیر دارایی، با فشار داخلی زیادی مواجه است، به خصوص که این طرح شامل «حذف حماس» نبود، هدفی که نتانیاهو و وزیر دفاع او همواره به آن پایبند بوده‌اند.

از سوی دیگر، خانواده‌های زندانیان و مخالفان، دولت نتانیاهو را تحت فشار قرار داده تا هر معامله‌ای که منجر به آزادی گروگان‌ها شود، پیش ببرد.

مرحله اول طرح پیشنهادی بایدن حماس ملزم است که حدود 33 اسیر از جمله زنان و مجروحان را در ازای صدها زندانی فلسطینی آزاد کند.

مرحله دوم شامل آزادی تمامی اسرای اسرائیلی از جمله سربازان، بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود و همچنین خروج نیروهای اسرائیلی از غزه مناطق است. سپس توقف نهایی جنگ و خروج کامل ارتش اسرائیل از تمام غزه و در مرحله سوم بازسازی بخش تخریب شده نوار غزه آغاز می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید