نتانیاهو: توافق تبادل اسرا شامل توقف جنگ نمی‌شود

یک مقام اسرائیلی تاکید کرد که ارتش اسرائیل با توافق تبادل اسرا موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در نوار غزه، شامل توقف جنگ نمی‌شود.

به گزارش سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل، دفتر نتانیاهو دوشنبه 14 خرداد تصریح کرد که پیش‌نویس پیشنهاد تبادل اسرا با حماس، حاوی هیچ بندی مبنی بر توقف جنگ در غزه نیست.

«یدیعوت آحارانوت» به نقل از منابع آگاه نوشت که نتانیاهو با احضار ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی به او اطلاع داد برخلاف آنچه که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مورد این توافق اعلام کرد، هیچ بندی در پیش‌نویس آن وجود ندارد که شامل توقف جنگ شود و سایر بندها نیز یک توافق «غیر قانونی» محسوب نمی‌شوند.

موافقت ارتش

از سویی یک مقام اسرائیلی تاکید کرد که ارتش با توافق تبادل اسرا موافقت کرده است.

به گزارش «کانال 14» اسرائیل، این مقام همچنین تصریح کرد که موضع ارتش اسرائیل، حمایت از خطوط کلی ارائه شده در این پیشنهاد است. این مقام اسرائیلی فاش کرد که سرلشکر نیتزان آلون، نماینده ارتش اسرائیل در هیئت مذاکره کننده، کسی بود که امور را در راستای پذیرش این توافق سوق داد.

بن گویر روز گذشته تهدید کرد که در صورت موافقت با پیشنهادهای بایدن که جمعه گذشته ارائه شد، از دولت استعفا داده و کابینه را منحل می‌کند.

بایدن چند روز پیش اعلام کرد که اسرائیل، پیشنهاد جامع 3 مرحله‌ای جدیدی را ارائه کرده است که متضمن نقشه راه برای آتش‌بس دائمی در غزه و آزادی تمامی اسرا است به طوری که در مرحله نخست، حدود 33 اسیر اسرائیلی از زنان و زخمی‌ها در ازای صدها زندانی فلسطینی آزاد شوند.

مرحله دوم، آزادی تمامی اسرای اسرائیلی از جمله سربازان، بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود و همچنین خروج نیروهای اسرائیلی از آن مناطق و سپس توقف نهایی جنگ و خروج کامل ارتش اسرائیل از غزه را شامل می‌شود.

در سومین و آخرین مرحله، موضوع بازسازی نوار ویران‌شده غزه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید