حماس: از غزه خارج نمی‌شویم و به عقب‌نشینی کامل اسرائیل از این باریکه پایبندیم

عضو هیئت مذاکره کننده حماس: محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین، تنها مانع تشکیل دولت وحدت ملی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غازی حمد، از اعضای دفتر سیاسی حماس، شامگاه یکشنبه 13 خرداد اعلام کرد که اسرائیل هرگز نمی‌تواند حماس را از معادله سیاسی فلسطین بیرون براند.

حمد عضو هیئت مذاکره کننده حماس، در مصاجبه با برنامه «الحکایه» در شبکه «ام بی سی» مصر افزود: «حماس از غزه خارج نمی‌شود بلکه این اشغالگران هستند که خارج خواهند شد».

حمد خاطرنشان کرد که پیشنهاد جمعه گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، أساسا بسیاری از مطالب ارائه شده از سوی حماس را شامل می‌شود.

این در حالی است که دولت آمریکا پیشتر به این نکته اشاره کرده بود که این طرح جدید، توسط اسرائیل ارائه شده است.

به گفته این عضو هیئت مذاکره کننده حماس، این طرح متضمن آتش‌بس دائمی و عقب‌نشینی کامل در مرحله دوم به خارج از باریکه و همچنین بازگشت بی قید و شرط آوارگان است.

«اصراری به حاکمیت غزه نداریم»

حمد در مورد تشکیل حکومت وحدت ملی تاکید کرد که محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین، تنها مانع تشکیل این دولت وحدت ملی است. او با این بیان که حاکمیت فلسطین نمی‌تواند سوار بر تانک به غزه بازگردد، از دولت خودگردان خواست تا استعفا دهد زیرا هیچ حاکمیتی زیر چکمه اشغالگر وجود ندارد.

حمد تاکید کرد که حماس اصراری به حاکمیت غزه ندارد بلکه به دنبال تشکیل دولت توافق ملی است.

او در عین حال محمود عباس را به عدم تعامل مثبت با این موضوع به‌رغم أرائه ایده آن از سوی حماس به شکل‌های مختلف، متهم کرد.

دفاع از میانجیگری مصر و قطر

عضو دفتر سیاسی حماس در خصوص میانجیگری مصر و قطر خاطرنشان کرد که فشاری از سوی این دو کشور متوجه حماس نیست بلکه آنها می‌کوشند برون رفت‌ها و راه حل‌ها را در جریان مذاکرات، ایجاد کنند.

حمد در ارتباط با گزارش «سی‌ان‌ان» در مورد بازی با اهرم مذاکره از سوی مصر، ضمن تکذیب این موضوع، آن را مشتی دروغ خواند.

از سویی افیر فالک، سیاسی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به رغم غیر ایده‌ال توصیف کردن طرح بایدن و لزوم بررسی مسائل مبهم آن، تاکید کرد که این طرح می‌تواند آزادی تمامی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس را تضمین کند.

طرح سه مرحله‌ای بایدن

طرح یا پیشنهاد ارائه شده توسط بایدن شامل 3 مرحله است که به تدریج به آتش‌بس کامل در غزه و آزادی تمامی گروگان‌های اسرائیلی در ازای صدها اسیر فلسطینی و همچنین خروج نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق نوار غزه خواهد انجامید و متعاقبا آغاز بازسازی آن را به دنبال خواهد داشت.

با این حال، موضوع «نابودی حماس» که اسرائیل آن را ضروری می‌داند، تاکنون در برخی از اظهارات مقامات اسرائیل در خصوص این پیشنهاد، مطرح نشده است. همین امر نتانیاهو را هدف انتقاد جناح افراطی کابینه و مشخصا ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی و بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید