فراخوان مصر، آمریکا و قطر به حماس و اسرائیل برای امضای توافق توقف جنگ در غزه

این توافق نقشه‌‌راهی را برای برقراری آتش‌بس دائمی و پایان بحران در غزه ارائه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای مصر، ایالات متحده و قطر شنبه 12 خرداد طی بیانیه مشترکی اسرائیل و حماس را به امضای توافق آتش‌بس فراخواندند.

در بیانیه این سه کشور که نقش میانجی‌گر را در مذاکرات غیر‌مستقیم دو طرف متخاصم در جنگ غزه ایفا می‌کنند از هر کدام از اسرائیل و حماس، طرف‌های اصلی درگیر جنگ خواسته شده است تا طرح توافق پیشنهادی که اصول آن در سخنرانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است و شامل تضمین برقراری آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها و زندانیان می‌شود را امضا کنند.

در این بیانیه آمده است که اصول مورد اشاره رئیس جمهوری آمریکا در طرح پیشنهادی مورد نظر وی خواسته‌های همه طرف‌ها را در توافقی که منافع متعددی را تامین می‌کند، شامل می‌شود و می‌تواند به‌طور فوری به رنج و مشقت طولانی مدت ساکنان غزه و همچنین درد و رنج طولانی مدت گروگان‌ها و خانواده‌های آنها پایان دهد.

همچنین گفته شده است که این توافق نقشه‌‌راهی را برای برقراری آتش‌بس دائمی و پایان بحران در غزه ارائه می‌دهد.

پیش‌تر وزرای خارجه مصر و آمریکا طی گفت‌وگوی تلفنی توافق کشورهای خود را درباره لزوم پایان دادن به جنگ در غزه و برقراری آتش‌بس و گشودن گذرگاه‌ها و رساندن کمک‌های بشردوستانه اعلام کرده بودند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر طی تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود بر لزوم باز شدن تمامی گذرگاه‌های زمینی بین اسرائیل و غزه برای کمک‌رسانی و فراهم کردن شرایط امن برای کار گروه‌های امدادی بین‌المللی در نوار غزه تاکید کرد.

در همین راستا توافق قاهره و واشینگتن در مورد لزوم پایان دادن به جنگ در غزه، برقراری آتش‌بس، باز کردن گذرگاه‌ها و رساندن کمک‌های بشردوستانه اعلام شد.

احمد ابوزید، سخنگوی رسمی و مدیر دپارتمان دیپلماسی عمومی مصر، اظهار داشت که وزرای دو کشور درباره پیشنهاد اعلام شده توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مورد آتش‌بس در نوار غزه و تلاش‌های میانجی‌گری مصر، قطر و ایالات متحده در این زمینه بحث و گفت‌وگو کردند.

شکری در این تماس بر حمایت مصر از هر تلاشی با هدف پایان دادن به جنگ اسرائیل علیه نوار غزه، دستیابی به آتش‌بس فوری و دائمی، مبادله اسرای فلسطینی و گروگان‌های اسرائیلی و تضمین دسترسی کامل به کمک‌های بشردوستانه بدون مانع برای مردم فلسطین تاکید کرد.

ابوزید در ادامه اظهارات خود افزود که دو وزیر در مورد جنبه‌های مختلف بحران انسانی کنونی در غزه گفت‌وگو کردند، و وزیر خارجه مصر بر لزوم باز کردن تمام گذرگاه‌های زمینی بین اسرائیل و غزه برای ورود کمک‌های بشردوستانه و فراهم کردن شرایط امن برای کار پرسنل امداد بین‌المللی در این باریکه فلسطینی تاکید کرد.

شکری و بلینکن همچنین توافق کردند که به رایزنی و هماهنگی نزدیک برای ادامه تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ جاری در نوار غزه و پایان دادن به بحران انسانی وخیم در نوار غزه ادامه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید