مصر خواستار خروج اسرائیل از گذرگاه رفح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گذرگاه رفح یکی از مهم‌ترین موارد بحث برانگیز توافق اسرائیل و حماس برای پایان دادن به جنگ غزه و تبادل گروگان‌های اسرائیلی و زندانیان فلسطینی است.

پیشنهادات مصر

منابع آگاه، یکشنبه 13 خرداد، در گفت‌وگو با «العربیه» جزئیات جدیدی از پیشنهاد مصر در مورد گذرگاه رفح را فاش کردند.

به گفته این منابع، قاهره به دنبال تعهد برای بازگشایی گذرگاه رفح، با هماهنگی طرف فلسطینی، و بدون اعمال محدودیت در ورود کمک‌های بشردوستانه است.

این منابع اعلام کردند قاهره پیشنهادی را به آمریکایی‌ها ارائه خواهد کرد که شامل خواسته‌های مصر است.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد مصر شامل خروج بی‌قید و شرط اسرائیل از گذرگاه رفح و اطراف آن و، همچنین، مدیریت این منطقه به‌دست نیروهای فلسطینی است.

این پیشنهاد بر ضرورت ورود کمک‌های بشردوستانه با هماهنگی طرف فلسطینی و ایجاد راه‌حل و سازکار‌های سریع لازم تاکید می‌کند.

پیشنهاد مصر خواستار پایان دادن به هرگونه حضور اسرائیل و جلوگیری از دخالت تل‌آویو در گذرگاه رفح است.

این تحولات پس از نشست امروز طرف‌های مصری، آمریکایی و اسرائیلی در قاهره برای بحث در مورد این گذرگاه رخ داد. یک مقام بلندپایه افزود قاهره بر موضع قاطع خود مبنی بر عدم گشایش گذرگاه رفح، تا زمانی که کنترل اسرائیل بر بخش فلسطینی گذرگاه باقی است، تایید می‌کند.

این مقام مصری ادامه داد، قاهره تلاش‌های زیادی برای بازگشت به مذاکرات آتش‌بس در غزه در راستای پیشنهاد اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، انجام می‌دهد.

افزایش تشدید تنش‌ها

در حالی که تل‌آویو عملیات نظامی خود در رفح را «به‌منظور نابودی آخرین گردان‌های حماس» ضروری می‌داند، تنش بین اسرائیل و مصر در روزهای گذشته شدت یافته است.

اسرائیل کنترل بیشتر محور فیلادلفیا را در اختیار گرفته است. این محور در محدوده منطقه حائل مرزی بین اسرائیل و مصر و بر اساس معاهده دو کشور در سال 1979 قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید