مشاور نتانیاهو: نکته جدیدی در طرح بایدن برای آتش‌بس در غزه وجود ندارد

حماس اعلام کرد به فراخوان بایدن برای آتش‌بس با دید مثبت می‌نگرد و برای تعامل مثبت با هر پیشنهادی بر اساس آتش‌بس دائمی و خروج اسرائیل از غزه آمادگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌رغم فضای خوش‌بینی حاکم بر منطقه پس از رونمایی از طرح جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای توقف جنگ در نوار غزه، افیر فالک، مشاور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که طرح بایدن حاوی هیچ نکته جدیدی نیست، بلکه صرفاً به دلایل نامشخص یک «سخنرانی سیاسی» بوده است.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه «ساندی تایمز» که یکشنبه سیزده خرداد منتشر شد، گفت: «تل‌آویو خطوط کلی ارائه شده در طرح جو بایدن را رد نمی‌کند زیرا این طرحی است که اسرائیل قبلا آن را ارائه کرده بود».

نابودی حماس

با این حال، مشاور نتانیاهو خاطرنشان کرد که جزئیات زیادی در این طرح وجود دارد که باید بررسی شود، از جمله «عدم قبول آتش‌بس دائمی در غزه از سوی اسرائیل پیش از دستیابی به تمام اهداف دولت اسرائیل» از جمله از بین بردن حماس که بارها توسط نتانیاهو تکرار شده و در بیانیه‌ای قبلی خود درباره طرح بایدن نیز بر آن تاکید کرد.

پیشنهاد روز جمعه بایدن برای پایان دادن به جنگ در غزه، تأثیر زیادی در داخل اسرائیل داشت و در حالی که برخی از مقام‌های اسرائیلی از جمله دو وزیر افراطی ایتامار بن گویر و بزالل اسموتریچ با آن مخالفت کرده و تهدید به سرنگونی حکومت نتانیاهو کردند، کارشناسان، مفسران و مخالفان نتانیاهو آن را آخرین فرصت برای پایان دادن به جنگ غزه دانستند.

در حالی که دفتر نتانیاهو به سرعت تاکید کرد که جنگ تا دستیابی به تمام اهدافش اسرائیل پایان نخواهد یافت، گروه حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح رئیس‌جمهوری آمریکا را مثبت می‌داند، اما منتظر شفاف‌سازی بیشتر جزئیات از سوی میانجی‌گران است.

بزرگترین مانع

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، روز شنبه گزارش داد که مقامات اسرائیلی تأکید می‌کنند که بزرگترین مانع برای دستیابی به توافق در حال حاضر، چگونگی دستیابی به فرمولی است که هم شامل تعهد اسرائیل به عدم ادامه جنگ در غزه شود و هم اهداف این کشور از جمله بازگرداندن اسرا و سرنگونی حکومت حماس در غزه را محقق سازد.

طرح جو بایدن

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز جمعه خود طرح جامع جدیدی برای پایان دادن به جنگ در غزه ارائه داد که شامل سه مرحله است که مرحله اول شش هفته به طول خواهد انجامید و شامل آتش‌بس همه جانبه و خروج نیروهای اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه است.

مرحله دوم شاهد مبادله تمامی گروگان‌های زنده باقی‌مانده در بند حماس و خروج نیروهای اسرائیلی است.

مرحله سوم، طرح بازسازی گسترده‌ای برای غزه خواهد بود.

بر اساس این طرح در طول شش هفته مرحله اول، اسرائیل با حماس برای رسیدن به مرحله دوم مذاکره خواهد کرد که شاهد پایان دائمی خصومت‌ها خواهد بود.

بایدن در سخنرانی روز جمعه خود تاکید کرد که حماس دیگر قادر به انجام حمله دیگری مانند حمله 7 اکتبر نیست و فلسطینی‌ها به منازل خود باز خواهند گشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «می‌دانم که برخی در اسرائیل از جمله اعضای دولت این کشور با این طرح موافقت نخواهند کرد، و من از رهبری اسرائیل می‌خواهم که به‌رغم هرگونه فشار از این توافق حمایت کند».

بایدن از «مقامات اسرائیلی خواست تندروی نکنند و به این فکر کنند که اگر این فرصت را از دست بدهیم چه اتفاقی می‌افتد.»

واکنش‌ها در اسرائیل

دفتر نخست‌وزیری نتانیاهو در اولین واکنش به طرح بایدن اعلام کرد که پیشنهاد آتش‌بس که از مرحله‌ای به مرحله دیگر مشروط شده است به اسرائیل امکان می‌دهد تا اهداف خود را حفظ کند مبنی بر این‌که جنگ جز تا بازگرداندن گروگان‌ها و نابودی حماس، پایان نخواهد پذیرفت.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل آمده است که نتانیاهو مصمم است که جنگ تا زمانی که کل اهداف آن محقق نشود، پایان نخواهد یافت و در این راستا هیئت مذاکره‌کننده را مامور کرده است تا همه اقدامات لازم را برای بازگرداندن گروگان‌ها اتخاذ کنند.

اعلام آمادگی حماس

از سویی گروه «حماس» اعلام کرد به فراخوانی که در سخنرانی بایدن برای برقرای آتش‌بس دائمی داده شد با دید مثبت می‌نگرد و برای تعامل مثبت با هر پیشنهادی بر اساس آتش‌بس دائمی و خروج اسرائیل از غزه آمادگی دارد.

حماس همچنین اعلام کرد که برای تعامل مثبت با پیشنهاد آتش‌بس اگر اسرائیل به آن پایبند شود، آماده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید