سفیر سعودی در عراق پس از سفر اخیر به کربلا با مراجع دینی شهر نجف دیدار کرد

عبدالعزیز الشمری بر اساس دیدگاه دیپلماسی باز تعامل با کشورهای همسایه در جهت تقویت روابط سعودی و عراق فعالیت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

استان «کربلا» تنها مقصد عبدالعزیز الشمری، سفیر پادشاهی عربی سعودی در عراق نبود که در 13 مه گذشته به این استان سفر کرده بود و از این استان بازدید و به ضریح امام حسین رفت و با تعدادی از شخصیت‌ها و افراد سرشناس این شهر دیدار کرد.

در نوع خود این اولین بازدید سفیر سعودی از شهر کربلا بود، شهری که شامل تعدادی زیارتگاه مذهبی و حوزه‌های علمیه است و به مقصد زائران و بازدیدکنندگان از داخل و خارج عراق، شهرت دارد.

الشمری بر اساس دیدگاه دیپلماسی باز و تعامل با کشورهای همسایه، در جهت تقویت روابط فی‌مابین دو کشور فعالیت می‌کند. ریاض از طریق دیپلماسی باز و تعامل با کشورهای همسایه می‌خواهد در آینده با بغداد شراکت‌های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی را پایه‌گذاری کند، چرا که روابط حسنه فی‌مابین دو کشور ستون اصلی امنیت کشورهای خلیج به شمار می‌روند و در میان تشدید تنش‌ها و جنگ‌هایی که خاورمیانه در آن درگیر است، شبکه‌ای از آسایش و امنیت برای منطقه ایجاد می‌کند.

این روابط سعودی و عراق گام به گام و از طریق انباشت ابتکارات و به دور از فضاهای دوقطبی شده داخل عراق یا گشایش در برابر یک طرف و دشمنی با طرف دیگر، پایه‌ریزی می‌شود.
ریاض همچنین به دنبال آن است تا روابط خود با عراق را مطابق با هنجارهای دیپلماتیک و در راستای خدمت به منافع مردم دو کشور تقویت بخشد.

سفر عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در بغداد به استان نجف در همین راستا و پس از آن صورت گرفت که وی پیش از این در جهت تحقق اهداف این رویکرد کشورش به استان کربلا سفر کرده بود.

وب سایت «العربیه.نت» در 13 اردیبهشت گزارشی با عنوان «پیام‌ها و انعکاس‌های بازدید سفیر سعودی از استان کربلا» منتشر کرد که در آن به سفر اخیر نجف اشاره کرده بود.

«العربیه.نت» گزارش داده بود که به احتمال زیاد عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در عراق احتمالاً در مقدمه استقبال‌کنندگان از اولین پروازهایی خواهد بود که از شهر دمام سعودی به نجف انجام خواهد شد و انتظار می‌رود گروهی از زائران سعودی را با خود به عراق منتقل کند.

این مساله شنبه 12 خرداد، محقق شد، زمانی که عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در مقدمه استقبال‌کنندگان از زائران و بازدید‌کنندگانی بود که از طریق خطوط هواپیمایی «طیران ناس» از شرق سعودی به عراق وارد شده و در مراسم ویژه‌ای در فرودگاه نجف مورد استقبال قرار گرفتند.

بر خلاف باور بسیاری شنبه 12 خرداد اولین روز حضور عبدالعزیز الشمری در استان نجف نبود، بلکه وی روز جمعه یازدهم خرداد نیز برای بازدیدی کوتاه و ویژه که دلالت ویژه‌ای داشت قبل از رفتن و بازگشت در روز بعد، به این شهر آمده بود.

اطلاعات تایید شده‌ای که «العربیه.نت» از منابع آگاه به دست آورده است، حاکی از آن است که عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در عراق به شهر نجف که حوزه علمیه در آن واقع است، رفته و با دو تن از مراجع ارشد این حوزه از جمله «شیخ اسحاق الفیاض» و «شیخ بشیر نجفی» هر کدام به طور جداگانه در حضور عده‌ای خاص از علما و همراهان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

الفیاض و النجفی از مراجع دینی مورد احترام بسیار در داخل عراق و جهان اسلام هستند و میلیون‌ها پیرو دارند و دیدار الشمری با آنها پیام روشنی از صراحت و احترام و استقبال پادشاهی عربی سعودی به رهبران مذاهب میانه‌رویی است که از خشونت و افراط‌گرایی به دور هستند.

این منابع به «العربیه نت» تایید کردند که فضای این دیدار «مثبت» بوده و نشان می‌دهد که اقدامات الشمری مورد احترام و قدردانی مرجعیت دینی در نجف است و بازتاب خوبی در بین اساتید ارشد حوزه دارد، و در عین حال نشانگر روحیه پادشاهی عربی سعودی به عنوان قبله‌گاه مسلمانان که شامل شهرهای مکه و مدینه می‌شود و پافشاری رهبری سعودی بر دوری از هر گونه تعصب و فرقه‌گرایی است.

چنین گام‌هایی نیز در جهت تقویت روابط مردمی بین سعودی و عراق و پشت سر گذاشتن بدبینی‌هایی ارزیابی شده است که از سوی گروه‌های افراطی و تروریستی که خیری برای دو کشور برادر نداشته‌‌اند، اشاعه می‌شد.

سفر الشمری به نجف شامل بازدید از مرقد امام علی بن ابیطالب شد که در آن سفیر سعودی در مراسمی مورد استقبال قرار گرفت و با تعدادی از متولیان این «عتبه» دیدار کرد.

آنچه مسلم است این است که علاوه بر بازدیدهای اقتصادی که توسط بازرگانان سعودی برای آشنایی با حجم و انواع فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عراق انجام می‌شود، که ورودی مهمی در تقویت روابط بین ریاض و بغداد خواهد بود. روابط میان دو کشور روز به روز در حال توسعه است و همان‌طور که عبدالعزیز الشمری در مصاحبه با «العربیه» توضیح داد، انتظار می‌رود به زودی پروازهایی از شهر نجف به مدینه و جده در غرب سعودی نیز انجام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید