حمایت رئیس جمهوری اسرائیل از نتانیاهو به‌رغم تهدیدهای جناح افراطی کابینه جنگ

اسحاق هرتزوگ: کشور مسئول بازگرداندن گروگان‌ها به هر قیمت، به عنوان بخشی از معامله به منظور حمایت از منافع امنیتی کشور اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تهدیدهای بن گویر و بزالل اسموتریچ، دو وزیر افراطی کابینه جنگ اسرائیل به سرنگون کردن دولت بنیامین نتانیاهو در صورت تصویب طرح جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیرامون آتش‌بس و مبادله اسرا با حماس، إسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل متعهد به حمایت از نتانیاهو شد.

هرتزوگ در اظهاراتی در یکشنبه 13 خرداد، حمایت خود از نخست‌وزیر اسرائیل برای تکمیل معامله مبادله اسرا و اجرای طرح بایدن را متعهد شد.
بازگرداندن گروگان‌ها

او افزود: «کشور مسئول بازگرداندن گروگان‌ها به هر قیمت، به عنوان بخشی از معامله به منظور حمایت از منافع امنیتی کشور اسرائیل است».

موضع هرتزوگ چند ساعت پس از فراخوان یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل برای پیاده کردن این طرح و عدم بازگشت از معامله اسرا به عنوان آخرین فرصت برای نجات گروگان‌های اسرائیلی در نوار غزه از 7 اکتبر گذشته، مطرح شد.

موضع مشاور نتانیاهو

از سویی افیر فالک، مشاور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درمصاحبه‌ای با «ساندی تایمز» فاش ساخت که تل‌آویو خطوط کلی ارائه شده در طرح جو بایدن را رد نمی‌کند زیرا این طرح، جدید نیست و اسرائیل قبلاً آن را مطرح کرده بود.

با این حال، مشاور نتانیاهو خاطرنشان کرد که جزئیات زیادی در این طرح وجود دارد که باید بررسی شود، از جمله «عدم قبول آتش‌بس دائمی در غزه از سوی اسرائیل پیش از دستیابی به تمام اهداف دولت اسرائیل» شامل نابودی حماس که بارها توسط نتانیاهو تکرار شده است.

بایدن جمعه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، طرحی سه مرحله‌ای برای آتش‌بس در غزه و آزادی تدریجی اسرا و سپس دستیابی به آتش‌بس تمام‌عیار و کامل و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از سراسر نوار ویران شده غزه، ارائه کرد.

از سویی گروه «حماس» اعلام کرد به فراخوانی که در سخنرانی بایدن برای برقراری آتش‌بس دائمی داده شد با دید مثبت می‌نگرد و برای تعامل مثبت با هر پیشنهادی بر اساس آتش‌بس دائمی و خروج اسرائیل از غزه، آمادگی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید