یائیر لاپید: اسرائیل در صورت نپذیرفتن توافق تبادل اسرا بازنده بزرگ خواهد بود

لاپید کابینه کنونی را بدترین و فاسدترین کابینه در تاریخ اسرائیل دانست و تاکید کرد که در تمامی سطوح به شکل کامل شکست خورده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال طرح پیشنهاد اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص آتش‌بس در نوار غزه و مبادله اسرا با حماس و افزایش فشارهای داخلی بر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل بار دیگر خواهان پذیرش این پیشنهاد شد.

لاپید، یکشنبه 13 خرداد در شبکه‌های اجتماعی «ایکس» نسبت به عدم پذیرش معامله تبادل اسرا هشدار داد و گفت: «اظهارات مشاور نتانیاهو عملا ثابت کرد که اسرائیل پیشتر با این توافق موافقت کرده است و اگر اکنون از این توافق دست بکشد، این کار به منزله حکم اعدام گروگان‌ها خواهد بود و باعث ایجاد بحران اعتماد با آمریکا و کشورهای میانجی (مصر، قطر و ایالات متحده) خواهد شد.

«طرح ایده‌آلی نیست»

اوفیر فالک، مشاور سیاسی نتانیاهو در مصاحبه‌ای با روزنامه بریتانیایی «ساندی تایمز» فاش کرد که کشورش با طرح بایدن موافقت کرده است.

فالک در عین حال خاطرنشان کرد که این طرح خوب نیست و قبلا از سوی اسرائیل ارائه شده بود.

فالک با تاکید بر پایبندی دولت اسرائیل به نابودی حماس افزود که بسیاری از مفاد این طرح نیاز به شرح و توضیح دارد و به اندازه کافی ایده‌ال و خوب نیست اما چه بسا بتواند همه گروگان‌های اسرائیلی را بازگرداند.

تهدیدهای بن گویر واسموتریج

از سویی ایتامار بن گویر و بزالل اسموتریچ، دو وزیر افراطی کابینه جنگ اسرائیل تهدید کردند که در صورت تصویب طرح بایدن، که شامل سه مرحله برای پایان جنگ در غزه است، دولت بنیامین نتانیاهو را سرنگون خواهند کرد.

این در حالی است که لاپید این تهدیدها را غیرمنطقی توصیف کرد که به امنیت ملی کشور صدمه می‌زند.

لاپید کابینه کنونی را بدترین و فاسدترین کابینه در تاریخ اسرائیل دانست و تاکید کرد که در تمامی سطوح به شکل کامل شکست خورده است.

بایدن جمعه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی، طرحی سه مرحله‌ای برای آتش‌بس در غزه و آزادی تدریجی اسرا و سپس دستیابی به آتش‌بس تمام‌عیار و کامل و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از سراسر نوار ویران شده غزه، ارائه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید