مصر همه طرف‌ها را به برداشتن گام‌هایی برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس در غزه فراخواند

السیسی نسبت به خطر ادامه عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر مجددا از همه طرف‌ها خواست تا گام‌هایی جدی را برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه بردارند.

السیسی، شنبه 12 خرداد در دیدار خود با سناتور لیندسی گراهام، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه کمیته فرعی تخصیص عملیات خارجی در سنای آمریکا، بر اهمیت هم‌افزایی و یکپارچگی تلاش‌های بین‌المللی برای توقف جنگ و جلوگیری از گسترش پیامدهای انسانی و امنیتی آن تاکید کرد.

رئیس جمهوری مصر در ادامه نسبت به خطر ادامه عملیات نظامی اسرائیل در شهر فلسطینی رفح و تاثیرات آن که به وخیم‌تر شدن فاجعه انسانی و تشدید درد و رنج مردم در نوار غزه منجر شده و پیامدهایی برای امنیت منطقه به دنبال داشت است، هشدار داد.

سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر تصریح کرد که «سناتور گراهام در این دیدار نقش محوری و اساسی قاهره در حمایت از امنیت و ثبات در منطقه را تحسین کرد.

به گفته سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر، سناتور گراهام همچنین شراکت راهبردی مصر و آمریکا که بحران‌های پی در پی در سطوح منطقه‌ای و جهانی اهمیت تداوم تلاش‌ها برای تقویت آن را نشان داده است را با ارزش خوانده و از مهمترین ارکان ثبات منطقه‌ای دانست.

گراهام با اشاره به تلاش‌های مصر و نقش میانجیگرانه آن برای مهار اوضاع در نوار غزه نقش و بار مسئولیتی که این کشور در رساندن کمک‌های بشردوستانه به دوش می‌کشد را تحسین کرد.

آزادی گروگان‌های اسرائیلی

رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا در دیدار با مقامات بلندپایه مصر و در ادامه اظهارات خود تصریح کرد که رئیس جمهوری مصر خواستار آتش‌بس و دستیابی به توافقی است که امکان پیشرفت به سوی اجرای راه حل دو کشوری به عنوان بهترین راه برای تضمین عدالت و امنیت پایدار در منطقه را فراهم کند.

شایان ذکر است جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا روز گذشته طی سخنرانی خود در کاخ سفید از پیشنهاد آتش‌بس پایدار در غزه و آزادی گروگان‌ها خبر داد.

بایدن در ادامه توضیح داد: «پیشنهاد جدید اسرائیل شامل سه مرحله است که مرحله اول شش هفته به طول خواهد انجامید که شامل آتش‌بس همه‌جانبه و خروج نیروهای اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به اینکه « مرحله دوم شاهد مبادله تمامی گروگان‌های زنده باقی‌مانده در بند حماس و خروج نیروهای اسرائیلی است»، گفت: «در مرحله سوم، طرح بازسازی گسترده‌ای برای غزه انجام خواهد شد.»

وی در این‌باره ادامه داد: «در طول شش هفته مرحله اول، اسرائیل با حماس برای رسیدن به مرحله دوم مذاکره خواهد کرد که شاهد پایان دائمی خصومت‌ها خواهد بود.»

بایدن تاکید کرد که حماس دیگر قادر به انجام حمله دیگری مانند حمله 7 اکتبر نیست و فلسطینی‌ها به منازل خود باز خواهند گشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت: «می‌دانم که برخی در اسرائیل از جمله اعضای دولت این کشور با این طرح موافقت نخواهند کرد، و من از رهبری اسرائیل می‌خواهم که به‌رغم هرگونه فشاری از این توافق حمایت کند».

بایدن از «مقامات اسرائیلی خواست تندروی نکنند و به این فکر کنند که اگر این فرصت را از دست بدهیم چه اتفاقی می‌افتد.»

یک مقام بلندپایه در دولت بایدن با بیان این که پیشنهاد جدید درباره غزه روز گذشته به حماس ارائه شده است، اعلام کرد که این طرح پیشنهادی جدید تقریبا مطابق با پیشنهادی است که چند هفته قبل از سوی حماس ارائه شده بود و هر مرحله از آن برای 6 هفته ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید