در حمله پهپادی ترکیه به شمال شرق سوریه چهار عضو «قسد» کشته شدند

«نیروهای سوریه دموکراتیک» تأکید کرد مواضعش هشت بار هدف حملات پهپادی ترکیه قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«نیروهای سوریه دموکراتیک»، تحت رهبری کردها اعلام کرد که حملات پهپادی ترکیه در شامگاه جمعه 11 خرداد در شمال شرق سوریه به کشته شدن چهار عضو مسلح این گروه و زخمی شدن 11 غیرنظامی منجر شده است.

حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک، موسوم به «قسد»، یک روز پس از آن انجام شد که رجب طیب اردوغان،رئیس‌جمهوری ترکیه، هشدار داد در صورت پیشبرد برنامه‌ گروه‌های تحت رهبری کردها برای برگزاری انتخابات محلی در سوریه، آنکارا در اقدام علیه نیروهای کرد در شمال سوریه تردید نخواهد کرد.

ترکیه این گروه‌ها را به رابطه با شبه‌نظامیان ممنوعه کرد در ترکیه متهم می‌کند.

«قسد» که از حمایت آمریکا برخوردار است، تأکید کرد که مواضعش هشت بار هدف حملات پهپادی قرار گرفت و منازل و خودروهای غیرنظامی در داخل و نزدیک شهر شمالی قامشلی نیز بمباران شد.

شمال شرق سوریه، همواره در معرض حملات هوایی مشابه ترکیه قرار می‌گیرد.

طبق گزارش هلال احمر، در حالی که امدادگران این مرکز تلاش می‌کردند خود را به مناطق هدف حمله برسانند، یکی از آمبولانس‌های هلال احمر، هدف حمله هوایی ترکیه قرار گرفت.

این حمله پهپادی در نزدیکی روستای عامودا در غرب قامشلی انجام شد و هیچ اظهار نظر فوری از سوی ترکیه در خصوص این عملیات، منتشر نشد.

برنامه‌ریزی برای انتخابات شهرداری‌ها

اداره خودمختار مناطق شمال و شرق سوریه به رهبری کردها، از برنامه‌ریزی برای برگزاری انتخابات در 11 ژوئن، برای تعیین شهردار استان‌های حسکه، رقه، دیرالزور و بخش شرقی استان حلب، خبر داد.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، جمعه در «ایکس» نوشت: «به باور ما شرایط کنونی برای برگزاری چنین انتخاباتی در شمال شرق سوریه فراهم نیست.»

به نظر می‌رسد که این اظهارات حاوی پیامی به مقامات تحت رهبری کردها، در مورد لغو برگزاری این انتخابات باشد.

ترکیه که در گذشته عملیات نظامی در سوریه انجام داده است، این انتخابات را گامی از سوی عوامل مسلح کرد سوری در راستای ایجاد یک نهاد کرد مستقل در سراسر مرزهای خود می‌داند. آنکارا این انتخابات برنامه‌ریزی شده را تهدیدی علیه تمامیت ارضی سوریه و ترکیه توصیف کرده است.

اردوغان پنجشنبه گفت: «اقدامات تجاوزکارانه این سازمان تروریستی علیه تمامیت ارضی کشورمان و سوریه به بهانه انتخابات را از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

ترکیه شبه‌نظامیان کرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» را گروه تروریستی مرتبط با سازمان ممنوعه «پ‌ک‌ک» می‌داند که از سال 1984، شورش را در ترکیه رهبری می‌کند.

این درگیری با حزب کارگران کردستان، به کشته ‌شدن ده‌ها هزار نفر منجر شده است.

«یگان های مدافع خلق»، بخش اصلی نیروهای سوریه دموکراتیک را تشکیل داده و متحد اصلی آمریکا در جنگ علیه «داعش» به شمار می‌آیند.

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه، خشم ترکیه را برانگیخت و همچنان علت اصلی بروز تنش در روابط دو کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید