تنش دیپلماتیک اسپانیا و اسرائیل در واکنش به رسیمت شناختن کشور فلسطین از سوی مادرید

وزیر خارجه اسرائیل جمعه متعهد شد که در صورت تماس کنسولگری اسپانیا با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین، اقداماتی را انجام دهد که ممکن است تا سرحد بستن کنسولگری اسپانیا در شهر قدس برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه اسپانیا، جمعه 11 خرداد اعلام کرد، این کشور هر «محدودیتی» را که اسرائیل قصد دارد برای فعالیت‌های کنسولگری اسپانیا در اورشلیم در واکنش به، به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط مادرید اعمال کند، رد کرد.

آلبارس در مصاحبه با رادیو «اوندا سرو» گفت: «امروز صبح یادداشت شفاهی برای دولت اسرائیل ارسال کردیم که در آن اعمال هرگونه محدودیت در فعالیت معمول کنسولگری اسپانیا در اورشلیم را رد کردیم، زیرا این فعالیت تحت قوانین بین‌المللی، تضمین شده است».

وزیر خارجه اسپانیا با تاکید بر این که این وضعیت نمی‌تواند به صورت یکجانبه توسط اسرائیل تغییر کند، افزود که مادرید خواستار تجدید نظر تل آویو در این تصمیم شده است.

موضع وزیر خارجه اسرائیل

از سوی دیگر، یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل جمعه متعهد شد که در صورت تماس کنسولگری اسپانیا با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین، اقداماتی را انجام دهد که ممکن است تا سرحد بستن کنسولگری اسپانیا در شهر قدس برسد.

کاتز در «ایکس» نوشت که درخواست وزیر خارجه اسپانیا برای رفع محدودیت‌های اعمال شده بر کنسولگری این کشور در قدس را رد کرده است، زیرا هر گونه تماس میان این کنسولگری و تشکیلات خودگردان فلسطین، «تهدیدی برای امنیت ملی اسرائیل است».

کاتز افزود: «با قاطعیت این قوانین را پیاده خواهیم کرد و در صورت نقض آنها، اقدامات تکمیلی تا بستن کنسولگری اسپانیا در قدس انجام خواهد شد».

وزارت خارجه اسرائیل دوشنبه اعلام کرد که از کنسولگری اسپانیا در قدس خواسته است تا از اول ژوئن به دلیل به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی مادرید، ارائه خدمات کنسولی به فلسطینیان در کرانه باختری اشغالی را متوقف کند.

در بیانیه وزارت خارجه اسرائیل امده است که کنسولگری اسپانیا در قدس «صرفا مجاز به ارائه خدمات کنسولی به ساکنان منطقه کنسولگری در قدس است و مجاز به ارائه خدمات یا فعالیت کنسولی به اهالی منطقه تابع حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید