ادامه اختلافات اسرائیل و حماس بر سر توقف جنگ و آزادی اسرا

حماس خواهان توقف جنگ غزه قبل ازمبادله اسرا است در حالی که تل‌آویو بر توافق تمام عیار إصرار می‌ورزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل، جمعه 11 خرداد تاکید کرد که اسرائیل با هیچ گونه توقف جنگ در غزه موافقت نخواهد کرد مگر این که امر، بخشی از توافق در مورد آزادی اسرا باشد.

حماس پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که آماده انعقاد توافقی است که شامل تبادل گروگان‌های اسرائیلی با اسرای فلسطینی بشود، مشروط بر این که اسرائیل، جنگ در غزه را متوقف کند.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس جمعه تأکید کرد که این جنبش بار دیگر به میانجی‌گران اطلاع داده است، از خواسته‌های خود در مذاکرات با هدف دستیابی به وقفه در نوار غزه و تبادل اسرا با اسرائیل، دست برنخواهد داشت.

موضع هنیه

هنیه در سخنانی از طریق ویدئو کنفرانس در کنفرانسی در بیروت، در خصوص به اصطلاح «موضع جدید اسرائیل در مورد تبادل اسرا و توافق آتش‌بس»گفت: « به شما اطمینان می‌دهیم که مقاومت بار دیگر به میانجی ها اطلاع داد که اصول مستحکم مرتبط با موضع گروه‌های مقاومت، قابل چشم پوشی نیست».

او تصریح کرد: «از جمله این خواسته‌ها، توقف دائمی جنگ، خروج همه جانبه ارتش اسرائیل از نوار غزه و رفع محاصره باریکه و بازسازی آن است».

هنیه اسرائیل را به استفاده «پوششی» از مذاکرات برای ادامه حملات خود به غزه و امتناع از پاسخگویی به خواسته‌های حماس متهم کرد و افزود که گروه‌های فلسطینی،«نمی‌پذیرند که بخشی از این مانورها باشند و ما به همه راه‌هایی که از مردم ما حفاظت می‌کند و توقف کامل حمله نظامی، پایبند هستیم».

از سویی سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که اسرائیل رسماً از سرگیری مذاکرات با حماس را اعلام کرد و یک مقام اسرائیلی، خاطرنشان ساخت که هیئت‌های دو طرف، ظرف چند روز، عازم دوحه خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید