فرستاده ویژه فرانسه در لبنان بدون پیشرفت در پرونده ریاست جمهوری بیروت را ترک کرد

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت که لودریان که با طرف‌های سیاسی اصلی در لبنان از جمله حزب‌الله دیدار کرده است، در پرونده انتخاب رئیس جمهوری این کشور «به هیچ پیشرفت مهمی دست نیافته است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان، فرستاده ویژه فرانسه در لبنان، پنج‌شنبه دهم خرداد بدون اینکه تلاش‌هایش برای متقاعد کردن طرف‌های سیاسی برای توافق بر سر انتخاب رئیس جمهوری در این کشور به نتیجه برسد، بیروت را ترک کرد.

از پیش از یک سال و نیم قبل که این مقام فرانسوی به عنوان فرستاده ویژه مامور شد، لبنان با مشکلات داخلی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی به خبرگزاری «فرانسه» گفت لودریان که با طرف‌های سیاسی اصلی لبنان از جمله حزب‌الله دیدار کرده است،«به هیچ گونه پیشرفت قابل توجهی» در پرونده ریاست جمهوری در لبنان دست نیافته است.

این منبع که ترجیح داد نامش فاش نشود، افزود که «همه طرف‌ها بر مواضع خود پافشاری می‌کنند» و همین مساله باعث شد تا لودریان در دیدار به مقاماتی که با آنها دیدار کرده است، هشدار دهد که با ادامه شکاف سیاسی در کشور «موجودیت سیاسی لبنان در خطر است».

از زمان پایان دوره ریاست جمهوری پیشین میشل عون در پایان اکتبر 2022، پارلمان لبنان 12 بار در انتخاب رئیس جمهوری شکست خورده است، چرا که افزون بر اختلاف سیاسی میان حزب‌الله و متحدانش از یک سو و مخالفان آن‌ها از سوی دیگر، هیچ حزبی دارای اکثریت واضح در پارلمان نیست که نامزد خود را بر کرسی ریاست بنشاند.

در حالی که لبنان هم‌اکنون گرفتار یک بحران اقتصادی است که از سال‌ها ادامه دارد، تشدید تنش‌های فرامرزی میان حزب‌الله و اسرائیل که از آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر ادامه دارد، شکاف سیاسی در لبنان را عمیق‌تر کرده است.

این منبع دیپلماتیک، در ادامه اظهارات خود گفت: این فرستاده ویژه در جریان دیدارهای خود در بیروت نسبت به «خطرات طولانی شدن بحران» در میان شرایط پرتنش منطقه هشدار داد. او همچنین بر «ضرورت فوری انتخاب رئیس جمهوری بدون تاخیر بیشتر» تاکید کرد.

سفر فرستاده فرانسه به بیروت در چارچوب «تدارک برای سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به فرانسه که در جریان آن دو طرف می‌توانند پرونده لبنان را مورد بحث و بررسی قرار دهند» صورت گرفت.

قرار است بایدن در 6 ژوئن به مناسبت هشتادمین سالگرد عملیات «نورماندی» به فرانسه سفر کند.

در حالی که خالی ماندن پست ریاست جمهوری از سال 2022، بحران بی‌سابقه‌ اقتصادی در لبنان را تشدید کرده است، تلاش‌های بین‌المللی در قبال لبنان به بن بست رسیده و اقدامات لودریان برای پیشرفت در این پرونده نیز تاکنون ناکام مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید