ترکیه علیه انتخابات نیروهای دموکراتیک سوریه به مداخله نظامی تهدید کرد

آنکارا اقدام نیروهای دموکراتیک سوریه برای برگزاری انتخابات شوراهای شهر را گامی از سوی گروه‌های کُرد در جهت ایجاد یک نهاد کُردی مستقل در سراسر قلمروهای تحت کنترل آنها دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پنج‌شنبه دهم خرداد تأکید کرد که اگر گروه‌های تحت رهبری کُردها در این منطقه انتخاباتی برگزار کنند، کشورش در انجام یک حمله جدید نظامی در شمال سوریه تردید نخواهد کرد.

تشکیلاتی به رهبری کُردها که مناطقی را در شمال و شرق سوریه در اختیار دارد، از برنامه‌ریزی برای برگزاری انتخابات شوراهای شهر در 11 ژوئن خبر داده است و از هم‌اکنون رای‌گیری برای انتخاب شهردارانی در «الحسکه»، «رقه»، «دیرالزور» و «شرق حلب» در حال انجام است.

ترکیه که در گذشته عملیات نظامی خود را در عمق سوریه آغاز کرده است، این اقدام را گامی از سوی گروه‌های مسلح کُرد سوری در جهت ایجاد یک نهاد کُرد مستقل در سراسر قلمروهای تحت کنترل خود می‌داند. آنکارا همچنین این انتخابات برنامه‌ریزی شده را تهدیدی علیه «تمامیت ارضی سوریه و ترکیه» توصیف کرد.

رجب طیب اردوغان در ادامه اظهارات خود گفت: «ما تحرکات خصمانه یک سازمان تروریستی علیه تمامیت ارضی کشورمان و همچنین سوریه را به بهانه انتخابات از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

وی همچنین افزود: «ترکیه اجازه نخواهد داد که یک سازمان جدایی‌طلب در خارج از مرزهای جنوبی خود در شمال سوریه و عراق یک (کشور تروریستی) ایجاد کند.»

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: «ما در گذشته در برابر یک عمل انجام شده قرار گرفته و آنچه را که لازم بود انجام دادیم و در صورت مواجهه با شرایطی مشابه، در اقدام مجدد تردید نخواهیم کرد.»

گفتنی است که ترکیه شبه‌نظامیان کُرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق را یک «گروه تروریستی» مرتبط با حزب کارگران کُردستان «پ‌ک‌ک» می‌داند که از سال 1984 شورش مسلحانه‌ای را علیه ترکیه آغاز و رهبری می‌کند.

جنگ ترکیه علیه گروه «پ‌ک‌ک» بحران را تشدید و به فراتر از مرزهای این کشور کشانده است و تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر منجر شد.

این در حالی است که یگان‌های مدافع خلق «ستون فقرات» نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) را تشکیل داده و از متحدان اصلی ایالات متحده در جنگ علیه «داعش» به شمار می‌روند.

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه خشم ترکیه را برانگیخته است و همچنان منبع اصلی اختلاف در روابط بین آنکارا و واشینگتن است.

ترکیه از سال 2016 مجموعه‌ای از عملیات نظامی را در شمال سوریه برای بیرون راندن شبه‌نظامیان کُرد سوری از این مناطق و دور ساختن آنها از مرزهای خود انجام داده است و در حال حاضر منطقه‌ای از قلمرو شمال سوریه را تحت کنترل دارد.

رهبران ترکیه با هدف حفاظت از مرزهای خود همواره از طرح‌هایی برای ایجاد یک منطقه امن حائل به عمق 30 کیلومتر در امتداد مرزهای کشورشان با سوریه و عراق، جایی که اعضای مسلح «پ ک ک» مستقر هستند، سخن به میان می‌آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید