مخالفان دولت در اسرائیل بر سر طرح جایگزین کابینه نتانیاهو به توافق رسیدند

یائیر لاپید: رهبران احزاب اپوزیسیون دولت انتظار دارند که بنی گانتز از عضویت شورای جنگ استعفا دهد و به آن‌ها بپیوندد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در میانه اختلافات سیاسی فزاینده داخلی، احزاب اپوزیسیون دولت در اسرائیل از توافق درباره یک طرح اقدام برای جایگزینی کابینه بنیامین نتانیاهو خبر دادند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل، چهارشنبه نهم خرداد تایید کرد که با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» و گیدئون ساعار، عضو حزب وحدت ملی بر سر «طرح اقدام جهت جایگزینی دولت نتانیاهو برای آینده کشور اسرائیل به توافق رسیده است.»

وب سایت نشریه «هاآرتص» اسرائیل گزارش داد که لاپید در پایان این نشست، گفت که رهبران احزاب اپوزیسیون دولت انتظار دارند که بنی گانتز از عضویت شورای جنگ استعفا دهد و به آن‌ها بپیوندد.

شایان ذکر است که انتقادهای یائیر لاپید، رهبر مخالفان دولت اسرائیل از عملکرد دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور از زمان آغاز جنگ در غزه در اکتبر گذشته تاکنون متوقف نشده است.

پس از متهم شدن نخست‌وزیر اسرائیل به تضعیف «بازدارندگی کشور»، در پی حمله بی‌سابقه‌ ایران در ماه گذشته، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل، معتقد است که نتانیاهو باید فورا استعفا دهد.

در همین راستا، بنی گانتز، عضو شورای جنگ که روابطش با نتانیاهو در دوره اخیر تیره شده است، یک طرح 6 ماده‌ای یا نقشه راه را در مورد جنگ در نوار غزه ارائه کرد که تا 8 ژوئن مورد توافق قرار گیرد.

این طرح گانتز پرسش‌هایی را در اسرائیل درباره احتمال کناره‌گیری دولت فعلی و رفتن به سمت اجرای انتخابات زود هنگام، مطرح کرده است.

این عضو شورای جنگ همچنین درخواست رسمی به دولت اسرائیل برای تشکیل کمیته تحقیق در مورد جنگ در نوار غزه و قبل از آن ارائه کرد.

اعتراضات گسترده

شایان ذکر است که نتانیاهو در ماه‌های اخیر با فشار و اعتراضات گسترده‌ای از مخالفان و خانواده‌های گروگان‌ها برای بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی در بند حماس در نوار غزه روبرو بوده است.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل، نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور را در ارتباط با وقایع هفتم اکتبر مسئول دانسته و بارها بر لزوم پاسخگو کردن او تاکید ‌کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید