«فتح» با مدیریت نیروهای فلسطینی و مصری بر گذرگاه رفح و نظارت اروپا موافقت کرد

نتانیاهو به صراحت گفت گذرگاه رفح را به فلسطینیان باز نمی‌گرداند و اسرائیل در صدد ایجاد وضعیت «دوفاکتو» در این گذرگاه مرزی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این‌که اتحادیه اروپا اعلام کرد می‌خواهد نقش خود را به عنوان «ناظر» در گذرگاه رفح احیا کند، جنبش «فتح»، سه‌شنبه هشت خرداد، موافقت کرد این گذرگاه تنها با حضور نیروهای فلسطینی و مصری و با نظارت اتحادیه اروپا مدیریت شود.

صبری صیدم، معاون دبیر کمیته مرکزی فتح به «العربیه» گفت: «ما صرفا با نظارت اروپا و حاکمیت فلسطین و مصر بر مدیریت گذرگاه رفح موافقیم.»

صیدم اضافه کرد: «تشکیلات خودگردان فلسطینی با تحویل گرفتن گذرگاه رفح، به عنوان بخشی از یک راه‌حل جامع، بدون هیچ‌گونه دخالت اسرائیل موافقت خواهد کرد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر به صراحت گفته بود که گذرگاه رفح را به فلسطینیان باز نمی‌گرداند و تل‌آویو در صدد ایجاد وضعیت «دوفاکتو» در این گذرگاه مرزی، بین نوار غزه و مصر، است.

صیدم تاکید کرد جنبش فتح مصمم است به اجماع ملی فلسطینی در این موضوع دست یابد.

امروز، یک منبع بلندپایه فاش کرد که مصر بر موضع خود مبنی بر تعامل با طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی در گذرگاه رفح تأکید کرده است. این منبع تصریح کرد مصر هیچ‌ گونه هماهنگی‌ با اسرائیل در این گذرگاه نخواهد داشت.

به گفته منابع العربیه، مصر در حال تدوین پیشنهادهایی در خصوص مدیریت گذرگاه رفح بدون حضور اسرائیل است.

بازگشایی گذرگاه رفح

چندین طرف از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا به اقدامات متمرکز خود برای بازگشایی گذرگاه زمینی رفح ادامه می‌دهند. در پی آغاز عملیات زمینی اسرائیل در شرق رفح، تل‌آویو کنترل بخش فلسطینی آن را به دست گرفت.

اتحادیه اروپا در روز دوشنبه اعلام کرد قصد دارد نقش خود را به عنوان ناظر گذرگاه رفح، بر اساس توافق گذرگاه‌ها ، که پس از خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 به تصویب رسید، احیا کند.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی»، آمریکا و مصر با هدف تسهیل ورود کالا و کمک‌های بشردوستانه به این باریکه، که نوار غزه را به جهان خارج وصل می‌کند، با مقام‌های فتح در مورد گذرگاه‌های فلسطینی گفت‌وگو کردند.

مخالفت تل‌آویو

به گفته منابع آگاه، این تلاش‌های بین‌المللی با کارشکنی‌های اسرائیل مواجه بوده است، زیرا تل‌آویو با «بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطینی به مدیریت گذرگاه رفح مخالف است».

قبل از کنترل حماس بر نوار غزه در سال 2007 و خروج هیئت اعزامی اتحادیه اروپا از این منطقه، گذرگاه رفح تحت مدیریت تشکیلات خودگردان فلسطینی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید